Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Наоѓа научен пристап за сончање

Истражувачите на Институтот за козметологија и хирургија се заинтересирани за ефектот на сончање на човечката кожа. Тие кажаа како да се заштитат од штетните ефекти на сонцето и опасностите од прекумерното сончање.

За многумина, веста дека злоупотребата на сончањето е директно поврзана со ризикот од развој на рак на кожата веќе не е новина. Развојот на научниците во оваа индустрија е претставен во форма на инфографика. Таа вели дека сончањето во мали количини е корисно бидејќи придонесува за производство на витамин Д. Прекумерното изложување на жар сонце го зголемува ризикот од малигни тумори, ја повредува кожата со изгореници, го нарушува имунолошкиот систем и го забрзува стареењето на кожата.

Како резултат на студијата, беа идентификувани шест фото-видови на луѓе, врз основа на нивната боја на кожата, за да се утврди употребата на одредени производи за сончање. Првиот тип се карактеризира со исклучително фер кожа и коса, присуство на пеги и сини очи. Таквата кожа е изложена на изгореници многу брзо, додека изгореноста не се задржува на кожата по изгореницата. Вториот тип е русокоса луѓе со лесни очи. Тие се уште имаат тен на нивната кожа, но сепак им се потребни производи со висок SPF. Третиот фототип - луѓе со темни очи со темни очи кои ретко изгоруваат и имаат потреба од крем со просечен SPF.

Ова е проследено со 4 фотонипови - луѓе со маслинова боја на кожата, кафеава коса, што е тешко да се изгори. Петтиот тип на луѓе - луѓе со темни очи со темни очи. Конечно, последниот фототип е темнокоса и темногласен човек со најтемна пигментирана кожа. Тие не изгоруваат, лесно се добиваат тен.

И покрај разликата во фотонипот, долготрајната изложеност на сонце без заштита е опасна за секое лице. Во овој поглед, научниците препорачуваат употреба на очила, капи и сончање кога ќе останат на сонце.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .