Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научниците измислиле сензор кој предвидува појава на срцев удар.

Истражувачите кои развија уникатен сензор, во лабораторијата, можеа да предвидат срцев удар за 1 минута. Овој печат беше кажано од лекарите од Институтот за наука и технологија во Улсан. Според нив, имунолошкиот сензор, кој е развиен специјално за експериментот, ќе може да ја мери содржината на тропонин во срцето. Нивото на овој протеин во крвта се зголемува веднаш по срцев удар.

Истражувачите велат дека овој уникатен медицински уред ќе помогне да се утврди дали некое лице доживело срцев удар. За да дадете точни информации за ова, уредот ќе потрае не повеќе од 60 секунди. Научниците споделија тајни: со цел сензорот да работи, тие користеа диелектрична сила, која постојано ја зголемува брзината на истражување. Авторите на развојот се убедени дека сензорот ќе ја најде својата примена во дијагностиката на кардиоваскуларните заболувања.

Потсетиме, во моментот да се дијагностицира дали некое лице има срцев удар, тоа е можно по следните причини:

  • крвен тест. Се користи за одредување на содржината на срцев ензим, покажувајќи оштетување на миокардното ткиво;
  • ЕКГ Кардиограмот го покажува степенот на оштетување на срцевиот мускул и го контролира срцевиот ритам;
  • пациентот анкета. Лекарот одредува дали нападот го прашува пациентот за неговите симптоми.

Надворешни знаци кои сигнализираат за срцев удар се гадење, повраќање, кашлање, напади на паника, ладна пот, бланширање на кожата, скратен здив. Нападот е проследен со вртоглавица и болка во градите во градите. Болка додека трае до неколку часа. Комплексноста на дијагностицирањето на патологијата е комплицирана од присуството на "тивки" напади во кои болката во градите е отсуснат.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .