Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научно потврди движењето на ботоксот во телото по инјектирањето

Ботокс, кој е широко користен во областа на козметологијата за зачувување на младешка кожа, е штетен за човечкото тело. Истражувачите од Универзитетот во Висконсин (САД) тврдат дека тоа влијае на централниот нервен систем и предизвикува формирање на згрутчување на крвта во садовите.

Според резултатите од истражувањето беше откриено дека Ботокс, во интеракција со различни органски супстанции, ги менува нивните својства. Особено, се забележува дека супстанциите стануваат многу течни, и, продирајќи во крвта, патуваат низ телото. Така, тие можат да доведат до формирање на згрутчување на крвта во васкуларниот систем, што, пак, во некои случаи води до смрт.

Потсетиме дека самиот Ботокс се смета за доста токсично соединение. Така, инјектирањето на 160 ng оваа супстанца понекогаш доведува до негативни последици (вклучувајќи смрт) дури и кај луѓе со тежина над 80 kg. Во овој поглед, научниците предупредуваат самостојно или без учество на квалификуван специјалист да спроведуваат иницијативи против стареење. Шефот на групата на научници, Едвин Чепен, исто така, го најави можниот негативен ефект на супстанцијата врз централниот нервен систем. И покрај недоволната количина на истражувања спроведени во оваа област, ова, исто така, покренува прашања за тоа дали инјекција на Ботокс е неопходна за едно лице. Последиците од неговата инјекција ќе зависи не само од телесната тежина, туку и од местото на инјектирање.

Ботокс има многу контраиндикации, вклучувајќи:

  • присуство на рак;
  • присуство на голем број на тешки и хронични заболувања;
  • заразни болести;
  • лоша згрутчување на крвта;
  • возраст над 60 години и помалку од 35 години.

Често, компликациите по инјекциите се поврзани со фактот дека лекарите и пациентите ги игнорираат горенаведените контраиндикации.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .