Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Камењата на бубрезите се појавуваат поради стрес

Американските истражувачи открија дека стресот има негативен ефект врз различни делови од телото. Особено, по неодамнешните истражувања, откриле дека постојан замор и лошо расположение придонесуваат за манифестации на бубрежна болест.

Штетниот ефект на стресот врз телото е познат подолго време: недостатокот на сила влијае на хармонијата на различните органски системи, што предизвикува пореметувања во функционирањето на телото. Штетата на стресот на ендокрините и гастроинтестиналните системи е веќе позната.

За да се разјасни односот помеѓу присуството на болести на жолчните камења и стресот, беше спроведена студија во која учествуваа четиристотини волонтери. Истражува состојбата на луѓето на Медицинскиот универзитет во Њу Џерси. Резултатите од експериментот ги изненадиле дури и научниците: ризикот од појава на бубрежни камења кај луѓето кои се соочуваат со стрес се зголемил 3 пати!

Забележано е дека луѓето кои доживувале стрес, како причини за нејзиниот изглед, ги навеле конфликтите што се случиле на работното место. Токму поради тоа, истражувачите утврдија постоење на врска помеѓу емоционалната рамнотежа и функционирањето на бубрежниот систем. Тие им советуваа на оние кои се под постојан стрес да поминуваат повеќе време со семејството и да го посветат своето слободно време на спорт.

Потсетиме дека стресот предизвикува недостаток на снабдување со крв до кожата, го забавува метаболизмот. Како резултат на тоа, лицето развива проблеми со гастроинтестиналниот тракт до појава на чир или губење на апетитот. Исто така, докажано е дека стресот предизвикува губење на косата, осип и други алергиски реакции. Како резултат на недостаток на емоционална рамнотежа забрзано стареење на кожата. Луѓето кои искусуваат стрес постојано живеат неколку години помалку од весели луѓе.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .