Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Кинеските истражувачи се блиску до лекување на човештвото од рак и ХИВ

Неодамна научниците од Кина рекоа дека човечкото тело може да се програмира за борба против ракот и другите опасни болести кои лекарите не можат секогаш да ги лечат. Една статија за ова беше објавена од професорот Е Лилинем, кој е специјалист по вирологија во Универзитетската болница во Пекинг.

Во текот на студијата, клетки на човечкото тело во човечкото тело биле пронајдени клетки одговорни за запирање на фатални болести, вклучувајќи ги и ХИВ и ракот. Според Е Лилин, клетките на CD8 + T се одговорни за механизмот за лекување, во кој се произведува цитокин - соединение кое има потенцијал да го уништи вирусот. Проблемот досега е недоволната количина на произведената супстанција. Според професорот, кој беше објавен во кинеското издание на Ксинхуа, единственото нешто што научниците го оставија е вештачки да се изолира антивирус базиран на цитокин, кој може да се користи за лекување на многу пациенти. Откако научниците ќе најдат начин да му помогнат на телото да се бори против ракот или ХИВ, човештвото може да излечи од најопасните и смртоносни болести.

Потсетиме дека на почетокот на оваа година, Американската асоцијација за сузбивање на рак болести презентираше извештај до јавноста за статистиката на инциденцата на рак во Кина. Судејќи според информациите презентирани во извештајот, 7,5 илјади луѓе секојдневно умираат од заболувања од рак во Средното Кралство. Ова им овозможува на земјата да одржи разочарувачка дланка во светот во морталитетот од онколошки болести. ХИВ во моментов се смета за неизлечива болест, а медицината може само да ги ублажи своите манифестации и да го продолжи животот неколку години.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .