Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Детето има предиспозиција за дебелина во матката

Во Обединетото Кралство, бројот на деца со прекумерна тежина брзо се зголемува. Денес, една третина од децата во земјата под десет години веќе страдаат од дебелина . Во овој случај, една петтина од децата страдаат од присуство на вишок тежина.

Британските научници одлучија да спроведат експеримент за да го истражат овој проблем и утврдиле дека причините за дебелината се поставени дури и за време на престојот на детето во матката. Вкупно вкупно околу 100 бебиња учествуваа во студијата. Идните мајки беа поделени во групи: првите немаа здравствени проблеми за време на бременоста. Во втората група имаше жени кои имале дијабетес . Како резултат на тоа, се покажа дека децата кои се родени на мајки со гестациски дијабет се со поголема веројатност да бидат дебели. Така, беше докажано дека механизмот на зголемување на телесната тежина може да биде лансиран дури и во матката. Важен фактор е тоа што во текот на периодот на раѓање, тежината на сите деца е нормална, и само по неколку месеци, бебињата од втората група почнуваат да ја зголемуваат телесната маст.

За референца: дебелината може да се забележи кај деца под една година. Ова, како по правило, придонесува за мешано или вештачко хранење. Многу мајки се соочуваат со проблемот на фрлање на неколку екстра грама храна во шише, а кога почнува цврсто хранење со добар апетит, детето продолжува да му дава повеќе храна, што по неколку месеци предизвикува неколку парчиња повеќе. Учењето дете пред телевизор исто така може да доведе до дебелина. Во исто време, научниците докажаа дека самата дебелина не се пренесува од мајка на дете, туку може да се развие само поради влијанието на голем број фактори.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .