Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Бразилците ќе бидат лекувани за апчиња за рак

Супстанцата, која се нарекува "синтетички фосфоетаноламин", ќе се тестира на десет волонтери.

Институтот за истражување на ракот во Сао Паоло се приближува кон крајот на експерименталното испитување на лекот. Многу наскоро - следниот понеделник ќе им биде дадена на волонтерите. Во зависност од реакцијата, лекарите ќе дознаат дали потенцијалниот лек има несакани ефекти и ако експериментот треба да се продолжи. Доколку не се забележи негативниот ефект на лекот, бројот на учесниците ќе се зголеми - тие ќе бидат поделени во 10 групи, при што секој од нив ќе се лекува со одреден тип на рак.

Според Пауло Хоф, директор на објектот во Сао Паоло, пред сѐ, истражувачите ќе ја земат предвид безбедноста на пациентите за одговорно да оценат како е соодветно одредено лекување.

Во Бразил, не е прва година што возбудата ја разгоруваше апчиња за рак, кои наводно ги лекуваа сите онколошки болести. Во ноември 2015 година, властите дури спровеле студии за својствата на предложената дрога за рак - потрошиле околу 3 милиони долари. Експериментите на заморчињата не го докажале терапевтскиот ефект на лекот. И покрај тоа, научниците од Институтот во Сао Паоло долго време продолжија да испраќаат бесплатни фосфоеттаноламински таблети кај пациенти со рак, но здравствените власти ставаат крај на оваа практика, оправдувајќи го тоа со недоволно истражување на супстанцијата.

Не толку одамна, неколку пациенти апелираа до бразилскиот суд и го добија случајот во врска со продолжување на снабдувањето со лекови со неодредено дејство за пациентите. Постојат дури и случаи кога роднините на пациентите вршеле напади врз бразилските болници со повик да продолжат со издавање на лекот.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .