Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научниците тврдат дека мажите со прекумерна тежина не живеат долго

Денес околу 1,3 милијарди луѓе во светот страдаат од дебелина . Во врска со оваа разочарувачка статистика, научниците од Велика Британија заклучиле дека вишокот на телесна тежина доведува до зголемен ризик од предвремена смрт. Оние со зголемен индекс на телесна маса, живеат во просек една година, а многу масни луѓе - 3 години помалку од нивните послаби едногодишни деца.

Истражувачите на Универзитетот Кембриџ, земајќи податоци за смртноста на луѓето, заклучија дека дебелината ја забрзува предвремената смрт во 1 од 5 случаи во САД и во 1 од 7 случаи во европските земји. Претходно, научниците веќе ја докажаа врската помеѓу дебелината, зголеменото отпорност на телото кон инсулинот, што доведува до дијабетес и акумулација на масни наслаги на црниот дроб, што негативно влијае на здравјето на луѓето.

Студијата анализираше информации за 10 милиони луѓе кои претходно учествуваа во неколку стотици други студии во триесет земји низ светот. Периодот на набљудување беше 45 години. Во тоа време, 10 милиони луѓе загинаа, но за чистотата на набљудување, научниците ги исклучија резултатите на луѓето со лоши навики и хронични болести. Покрај тоа, во студијата не е забележана смртта на волонтери кои починале во првите неколку години од експериментите. Останатите смртни случаи биле истражувани од страна на научниците.

Според медицинската публикација Лансет, по анализата на индексот на телесна маса на починатиот, лекарите заклучиле дека прекумерната тежина е причина за раните смртни случаи. Ако во просек развиена земја, 80% од мажите живееле до 70 години, ситуацијата е спротивна на дебели пациенти - само 1/5 од испитаниците се преживеале. Претходно беше испитувано дека присуството на вишокот тежина кај мажите е почеста причина за смрт отколку кај жените - 10% наспроти 3%.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .