Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Американските научници најдоа врска помеѓу недостаток на вода и дебелина

Истражувачите во една од американските институции завршија со големи студии. Нивните резултати покажаа дека колку повеќе човечкото тело има потреба од вода, толку повеќе е склоно да се здобие со прекумерна тежина. Речиси 10 илјади луѓе кои припаѓале на различни возрасни категории станаа учесници во голем експеримент. Специјалисти од САД за време на анкетата на луѓе забележале дека недостатокот на вода во човечкото тело е еден од фундаменталните, што придонесува за сет на вишок тежина.

Во текот на студијата беше откриено дека недостатокот на хидратација предизвикува зголемување на телесната тежина. Исто така, научниците забележале дека повеќе од 50% од луѓето на возраст од 18-60 години пијат недоволно количество течност, односно помалку од два литра препорачани од лекарите дневно. И покрај тоа, научниците тврдат дека е премногу рано да се зборува за директната врска помеѓу тоа колку човек пие вода и неговата тежина. Ова се должи на фактот што кохортната студија спроведена само еднаш го оценила овој однос.

Водата е втора важна компонента на нашето тело по кислород. Нејзиниот недостаток предизвикува сериозен стрес , го прави невозможно за голем број на реакции во телото, а исто така го нарушува балансот на хормоните. Паралелно, киселоста на телото се зголемува. За возврат, стресот што телото го прими за време на недостаток на вода доведува до понатамошна дехидратација, придонесува за уништување на мозочното ткиво и коските, а исто така предизвикува неповратни неправилности во кардиоваскуларниот систем, па дури и доведува до рак. Лекарите, со цел да се одржи здрава здравствена состојба, се препорачува да пијат 2-3 литри течност на ден, а во жешката сезона и за време на дехидрација се препорачува да се зголеми оваа бројка за 0,5-1 л.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .