Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научниците тврдат дека постојаниот секс може да го продолжи животот на еден човек до 80 години

Истражувачите од Тајван дознале дека мажите кои имаат неделен секс живеат подолго. Секој чин се зголемува за половина од шансите дека човекот ќе живее до 80 години. Студиите се спроведуваат во текот на неколку години. И покрај продолжувањето на животот на мажите од најмалку еден сексуален однос неделно, овој модел не беше пронајден кај жените.

Се забележува дека со редовен секс, мажите се со помала веројатност да се разболат со дијабетес , срцев удар или мозочен удар . Истражувачите додадоа дека со губење на постојан партнер до 65 години, 67% од мажите не живеат 80 години, а мала количина тестостерон во машкото тело го прави неговиот имунолошки систем слаб. Научниците советуваат мажи без жена во старост да побараат замена за неа.

Други студии на тема сексуалност покажуваат дека почесто сексот, кој завршува со ејакулација, го намалува ризикот за мажи со рак на простата (до 20 пати). Исто така, имајќи го сексот ја намалува болката, дали е главоболка или артритис . Дополнително, се докажува дека потрошувачката на висока калорија за време на просечен чин е до 200, што е еднакво на 15 минути од неблагодарната работа, а зголемувањето на пулсот до 150 отчукувања во минута е слично на оној што го доживува атлетичарот, па веројатноста за стекнување на кардиоваскуларни болести е значително намалена. Докажано е дека тестостеронот ги зајакнува мускулите. Покрај горенаведеното, сексот е одлична "вежба" за генитоуринарниот систем, особено за мочниот меур. Друга студија на тема на секс покажа зголемување на содржината на имуноглобулин А во телото на оние кои имаат секс 2 пати неделно, што го зајакнува имунолошкиот систем.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .