Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научниците тврдат дека недостатокот на спиење ја зголемува веројатноста за појава на несреќа

Научниците веруваат дека едно лице треба да спие од 7 до 9 часа на ден. Во текот на овој период телото има време да се опорави и да добие сила следната ден. Покрај тоа, недостатокот на сон, како и вишокот на спиење, негативно влијае врз здравјето на луѓето, води кон развој на разни заболувања и станува причина за несреќи. Ова е заклучокот на истражувачите од Американската медицинска академија. По анализата на состојбата на пациентите кои не спиеја еден час или два дневно, тие заклучија дека оние кои имаат поголем ризик од мозочен удар и други мозочни патологии за 20%, вклучувајќи ги и младите луѓе.

Поспани луѓе почесто од 44% се во сообраќајни несреќи, во споредба со поспаните корисници на патот. Објаснувањето за ова е многу едноставно - поспан човек се карактеризира со бавна реакција на постојаната промена на информациите, што му овозможува да влезе во несреќа.

Научниците често ги испитуваат ефектите на спиењето врз здравјето на луѓето. Значи, откриле дека мажите и жените кои постојано спијат одреден временски период живеат подолг од оние кои го менуваат времетраењето на спиењето. За да може спиењето да биде здраво и да ја носи максималната корисност, лекарите и истражувачите ги даваат следните совети:

  • се држи до режимот. Одете во кревет и станете во исто време, со што ќе го поставите вашиот биолошки часовник;
  • спијте 7-8 часа, а спиењето треба да биде брзо, бидејќи дури и шестчасовен сон без будење ќе биде покорисен од осум часа со будење;
  • се грижи за релаксирачка атмосфера во спалната соба. Не ставајте телевизија. Перницата, душекот и собната температура треба да обезбедат добар и здрав сон;
  • не лежи во кревет после будењето, бидејќи придонесува за развој на вашите непотребни навики;
  • не најмалку два часа пред спиење;
  • спроведува релаксирачки процедури или оди пред спиење;
  • Не спиете кафе, алкохол или чад пред спиење. Тие го спречуваат целосното спиење.

Недостатокот на спиење го намалува имунитетот, перформансите, предизвикува главоболки, придонесува за дебелина , го намалува нивото на тестостерон кај мажите. За нарушувања на спиењето, се препорачува да се јавите кај психотерапевт или невролог.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .