Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Променетата цревна микрофлора може да предизвика синдром на хроничен замор

Што предизвикува синдромот на хроничен замор ? Одговорот на ова прашање продолжува да ги збунува истражувачите толку многу што некои од нив дури и прашуваат дали воопшто постои таква болест. Сега, една нова студија од Универзитетот Корнел во Итака, Њујорк, може да ја разјасни биолошката причина за состојбата, откако беше откриено дека пациентите со хроничен замор ја променија интестиналната микрофлора.

Високиот автор Морин Хенсон и неговите колеги ги објавуваат резултатите од своето истражување во списанието Microbiome.

Хроничен синдром на замор (CFS) е состојба која се карактеризира со екстремен замор, што не се подобрува по одмор.

Во прилог на константен замор, симптомите вклучуваат неповратна спиење, главоболка, болка во зглобовите, воспалено грло, отечени лимфни јазли во вратот или пазувите, проблеми со концентрација и меморија, како и сериозна исцрпеност и болка после вежбање или ментален напор. Дијагнозата на CFS може да се постави ако се појавиле четири или повеќе од овие симптоми во последните 6 месеци или подолго.

Бидејќи симптомите на CFS се многу слични на оние на други болести, состојбата е тешко да се дијагностицира. Така, не е јасно колку луѓе во САД имаат CFS, иако проценките покажуваат дека тоа влијае на околу 1 милион Американци.

Хансон и неговите колеги велат дека нивното ново истражување нуди докази дека CFS не е психосоматски болест.

За да ги постигнат своите резултати, истражувачите ги анализирале примероците од столица и крв од 48 лица дијагностицирани со CFS, заедно со 39 здрави луѓе.

Примероците покажаа намалување на цревните бактерии, помала разновидност на антиинфламаторни бактерии и про-воспалителни бактерии.

Научниците забележуваат дека таквите нарушувања често се наоѓаат во примероци од столицата кај пациенти со Кронова болест и улцеративен колитис , кои се воспалителни болести на дебелото црево.

Истражувачите откриле дека биле способни правилно да дијагностицираат CFS кај 83 проценти од пациентите. Резултатот може да го отвори патот за создавање на нови дијагностички методи за лекување на оваа болест.

Истражувачите признаваат дека не можат да утврдат дали променетите цревни бактерии се причина за CFS или резултат на болеста, и токму тоа планираат да учат во идните студии. Заклучоците можат да помогнат подобро да се разберат причините за CFS.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .