Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Подобрување на меморијата со протеини ослободени како одговор на трчање

Голем број на студии покажаа дека вежбата може да ја подобри когнитивната функција, но основните механизми на овој однос беа нејасни. Сега нова студија фрла светлина врз тоа како џогирањето може да го подобри учењето и меморијата.

Во една студија за глувци објавени во списанието Cell Cell Metabolism, истражувачите откриле дека се работи за зголемено ниво на протеин наречен катепсин Б, кој го стимулирал растот на мозочните клетки, подобрувањето на меморијата на глувците.

Кодифициран од генот CTSB, катепсин Б е можеби најпознатиот протеин за неговата улога во прогресијата на ракот; протеинот се секретира од тумори и се верува дека делува како гориво за растот на метастазите на ракот.

Други студии покажаа дека катепсинот игра улога во чистењето на бета-амилоидните плаки, за кои се знае дека придонесуваат за развој на Алцхајмерова болест и други невродегенеративни нарушувања.

Високиот автор на студијата, Хенриета ван Прааг, невролог од Националниот институт за стареење (НИА), и неговите колеги, рекоа дека нивната студија е прва што се обидува да го поврзе катепсинот со просторно учење.

Истражувачите одлучија да се фокусираат на важната улога на катепсинот како одговор на вежбите, по скрининг на голем број на протеини кои може да се секретираат од мускулното ткиво и да се транспортираат до мозокот. Во лабораторијата, тимот открил дека катепсинот е најстариот секретиран протеин.

Истражувачите, исто така, откриле високо ниво на катепсин во крвта и мускулните клетки на глувците што трчаат во тркала секој ден неколку недели.

Покрај тоа, кога се применува протеин во мозочните клетки, научниците откриле дека тоа предизвикало производство на молекули кои играат улога во развојот и растот на мозочните клетки, процес познат како неурогенеза. Откако решија да го испитаат повлекувањето на меморијата како одговор на физичката активност.

Тимот користел две групи глувци: една група не можела да произведе катепсин Б како одговор на вежбите и седентарен однос, додека другата група имала нормално производство на протеини.

Секој ден во текот на 1 недела, глувците учествуваа во тест во морскиот лавиринт Морис, кој бараше да ја лоцираат платформата во мал базен. Обично се потребни неколку дена за да се дознае точната локација на платформата.

Глувците кои не се способни за производство на катепсин не можеа да се потсетат на локацијата на платформата, но обичните глувци можеа.

Резултатите од студијата покажуваат дека катепсинот Б може да игра важна улога во меморирање.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .