Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Оревите може да го подобрат здравјето на дебелото црево

Јадењето ореви може да ја смени цревната микрофлора за да го потисне ракот на дебелото црево . Извештајот е објавен во списанието за превенција од рак.

Тим од истражувачи од лабораторијата на геномна медицина Џексон откри дека глувците кои добиле 7-10,5% од вкупните калории од ореви, откриле помалку случаи на рак на дебелото црево. Ефектот беше најизразен кај машките глувци, кои имале 2,3 пати помалку тумори кога нанесувале ореви во износ еднаков на човечката исхрана, околу една унца ореви дневно.

Резултатите за првпат покажуваат дека јадењето ореви може да го намали развојот на туморот на дебелото црево. Ова го изјави водечкиот истражувач д-р Даниел Розенберг. Оваа студија покажува дека оревите, исто така, можат да дејствуваат како пробиотици, кои влијаат врз здравјето на дебелото црево.

За да постигнат резултати, Розенберг и неговите колеги спровеле студија за глувци, додека ги хранеле со две различни диети. Една група глувци хранат со стандардна храна за лабораториски глувци, додека другата група јадела храна што е типична за просечниот Американец. Исхраната на двете групи беше дополнета со ореви.

Интересно е тоа што машките глувци ја хранеле западната исхрана, збогатена со ореви од 10,5%, покажаа најголемо релативно опаѓање на туморите на дебелото црево.

Анализата на изметот на лабораториските глодари овозможила да се анализираат заедниците на бактерии кои живеат во нивниот дигестивен тракт. Тие откриле дека јадењето ореви, по правило, го менува микробиомот кон еколошкиот стил, што може да доведе до заштита од рак. Не е сосема јасно како функционира ова, но има клучеви. На пример, претходните студии покажаа дека некои цревни бактерии варираат влакна во соединенија со антиинфламаторни својства кои можат да го намалат иницијацијата на туморот. Мажјаците имаат тенденција да имаат помалку разновидна цревна флора. Додавањето ореви на исхраната кај мажите го проширува микробиомот, со што ја подобрува нејзината заштитна функција.

Истражувањата досега биле спроведени само на глувци, па затоа треба да се спроведат повеќе тестови во човечкото тело пред оревите да бидат недвосмислено препорачани како средство за спречување на рак.

Групата на Розенберг сега работи со нутриционистите за истражување на исхраната на болните луѓе. Ова е дел од долгорочната студија за ефектот на храната врз отпорноста на човечкото тело.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .