Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Колку се опасни влакната од метални четки по влегувањето во храната?

Ние ги користиме металните четки за чистење на нашите скари, но истражувачите ги поттикнуваат сите да бидат внимателни: важно е да ја проверите храната пред јадење, бидејќи може да се контаминира со парчиња жица од четки за скари. Ако се проголтаат, може да предизвикаат сериозни повреди.

Една нова студија, објавена во списанието "Отоларингологија-раководител и хирургија на вратот", проценува дека во периодот 2002-2014 година имало повеќе од 1600 слични случаи, по што луѓето отишле во собата за итни случаи.

Додека жичаната четка може да биде ефективна алатка за чистење пред или по пикник, влакната лесно можат да влезат во храна на луѓето.

Ако се проголта, овие мали нишки од метал може да предизвикаат сериозни повреди на устата, грлото, гастроинтестиналниот тракт и околните ткива.

Една мала непромислена наежвам може да се заглави во различни делови на телото, било да е тоа во грлото, крајниците или вратот. Ова го изјави ко-автор д-р Дејвид Чанг од Универзитетот во Мисури. Тој забележува дека ако влакната помине низ овие области без да заглават, може да завршат во ѕидот на езофагусот, желудникот или цревата.

Најголемата загриженост е што се влегува во цревниот ѕид. Влакната може да мигрираат од цревата и да предизвикаат понатамошно оштетување на внатрешните органи.

За нивното истражување, Чанг и неговите колеги сакаа да добијат идеја за степенот на повреда од жичките влакна во САД.

За да го направат ова, тие анализираа податоци од Комисијата за безбедност на производи за потрошувачите во Националниот систем за надзор на електронски повреди (Neiss).

Врз основа на овие информации, научниците успеале да го проценат бројот на посети на одделенијата за итни случаи кои се случиле поради слични повреди меѓу 2002-2014.

Научниците откриле дека биле направени 1.698 такви посети. Поголемиот дел од повредите биле во областа на устата, грлото и крајниците, некои потребни хируршки зафати.

Истражувачите забележуваат дека зачестеноста на ваквите повреди веројатно е уште поголема, бидејќи истражувачите не ги земале предвид повредите кои не биле од медицинските установи.

Истражувачите се надеваат дека нивните резултати ќе ја зголемат свеста и безбедноста кај потрошувачите и добавувачите. Важно е луѓето да бидат свесни дека постои таков проблем.

Доколку се случи ова и имате проблеми со голтањето или болката по јадењето на скара, треба веднаш да ја контактирате болницата за помош.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .