Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Едноставни совети за луѓе со остеоартрити на коленото

Остеоартритис е најчеста форма на артритис во коленото. Состојбата ја оштетува 'рскавицата - ткиво кое делува како перница на краевите на коските во внатрешноста на зглобовите. Оваа штета предизвикува проблеми со болката и мобилноста во зглобот.

Луѓето можат да ги контролираат симптомите на остеоартрит (ОА) со техники за самодисциплина. Исхрана игра огромна улога во прогресијата на ОП. Постојат два главни совети што можете да ги следите за да ја задржите ОА под контрола.

Одржувањето здрава тежина е многу важно. Дополнителната тежина доведува до поголем притисок врз веќе оштетените зглобови. Луѓето треба да следат здрава, урамнотежена исхрана за да останат во здрава тежина.

Има многу митови за храна што луѓето со ОП треба да јадат.

Луѓето со ОП треба внимателно да ги прочитаат ознаките за храна. Важно е да се обрне внимание на количината на заситени масти кои се сметаат за нездрави масти. Ниска масленост може да биде висока со натриум или шеќер. Природните влакна го зголемуваат чувството на ситост, што исто така помага да се намали холестеролот или да се спречи дијабетесот . Важно е да се забележи на пакувањето на важни супстанции како што се витамини и здрави масти.

Кулинарната преработка на храна е многу важна. Свежо овошје и зеленчук се секогаш подобри. Печење, печење и испарување се добри опции. Готвење во fryer додава дополнителни калории и зафаќа поголемиот дел од здравата содржина.

Вежбата се смета за најефикасен третман на лекови за намалување на болката и помага да се подобри движењето кај пациентите со ОП. Болката на коленото може да направи потешкотии во некои вежби, но дури и едноставните истегнувања и други вежби и движења можат да имаат големо влијание.

Одење е одлична форма на вежбање. Таа е бесплатна и има огромен број на придобивки за луѓето со ОА: зглобовите не преоптоваруваат, го намалуваат крвниот притисок, го зајакнуваат срцето, го намалуваат ризикот од фрактури.

Вежбањето ги зајакнува мускулите кои можат да помогнат во заштитата на зглобовите. Дури 30 минути вежбање на ден може да помогне во борбата против симптомите на ОП.

Спарувањето на здрава исхрана со вежбање треба да обезбеди најдобри резултати. Луѓе со колено ОП треба да се консултираат со лекар пред да започне некоја програма за вежбање за да разговараат за тоа како нивното тело може да се справи со товарот. Некои луѓе можеби ќе треба да почнат со наједноставните вежби и постепено да го зголемуваат својот интензитет со текот на времето.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .