Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Отворениот биомаркер може да помогне во спречувањето и лекувањето на дебелината.

Секој трет возрасен и секое шесто дете или тинејџер во САД страда од дебелина . Дефинирањето на стратегии за превенција и лекување на состојбата сега е поважно од било кога. Сега, истражувачите велат дека идентификувале биолошки маркер за дебелина што може да понуди вистинска стратегија.

Дебелината го зголемува ризикот од голем број патолошки здравствени состојби, вклучувајќи кардиоваскуларни болести, мозочен удар , тип 2 дијабетес и одредени видови на рак. Така, високите стапки на дебелина во САД и во светот значат дека државата стана сериозен глобален здравствен проблем.

Додека прејадувањето и недостатокот на физичка активност се сметаат за главни причини за прекумерна тежина и дебелина, истражувачите сè повеќе сфаќаат дека може да има и други фактори во неговиот развој.

Во една нова студија објавена во списанието "Природа", истражувачите покажуваат како пептидот наречен невротензин (НТ) придонесува за дебелина со зголемување на апсорпцијата на мастите.

НТ главно се произведува во централниот нервен систем и гастроинтестиналниот тракт. Пептидот е вклучен во регулирањето на метаболизмот на мастите; се ослободува после конзумирање на маснотии и ја промовира апсорпцијата на маснотиите во цревата.

Водачот на студијата, д-р Марк Еверс, директор на Центарот за рак на Универзитетот во Кентаки, и неговите колеги велат дека нивните резултати покажуваат дека НТ може да биде ветувачка цел за третман на дебелината.

За нивното истражување, научниците анализирале податоци од 4.632 мажи и жени кои биле дел од друга студија за 16.5 години.

Во споредба со нормалната тежина кај здрави луѓе, субјектите кои се дебели и имале инсулинска резистенција покажаа повисоки нивоа на про-НТ на празен стомак.

Покрај тоа, истражувачите откриле дека луѓето кои имале највисоки нивоа на про-НТ биле двапати поголеми од возрасните отколку кај оние кои имале најниски нивоа на пептид.

Истражувачите исто така анализирале модели на глушец со несовршени НТ. Се покажа дека глодарите апсорбирале помалку маснотии отколку нормалните глувци. Тие имаат помала веројатност да развијат отпорност на инсулин и масни заболувања на црниот дроб.

Истражувачите веруваат дека нивните резултати покажуваат дека НТ може да биде биомаркерот на дебелината, а пептидната инхибиција може да понуди ветувачки третман за оваа болест.

Резултатите исто така може да објаснат зошто дебелите луѓе се изложени на поголем ризик од развој на рак.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .