Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Здравствени придобивки од јадење ореви

Оревите се користат како сурови или печени, и одделно или како дел од садовите.

Според USDA, 30 грама ореви содржи:

 • 185 калории;
 • 3,89 г јаглехидрати;
 • 0,74 г шеќер;
 • 1,9 g влакна;
 • 4.32 g протеини;
 • 48% манган;
 • 22% бакар;
 • 11% магнезиум;
 • 10% фосфор;
 • 8% витамин Б6;
 • 5% железо.

Оревите содржат многу мононезаситени и полинезаситени масти и се добар извор на протеини.

Комбинацијата на здрави масти, протеини и влакна во ореви ја зголемува нивната вредност и ситост, што ги прави одлична закуска во споредба со едноставните јаглени хидрати, како чипс или крекери.

Потрошувачката на растителна храна од сите видови одамна е поврзана со намалување на ризикот од многу болести поврзани со животниот стил.

Многу студии покажуваат дека јадењето ореви го намалува ризикот од дебелина , дијабетес , кардиоваскуларни болести и целокупната смртност. Јадењето на овие храни, исто така, може да промовира здрав тен и коса.

Оревите содржат ниски нивоа на штетен холестерол, што, пак, го намалува ризикот од кардиоваскуларни заболувања, мозочен удар и коронарна срцева болест .

Една студија објавена во Британскиот весник за исхрана покажа дека ризикот од развој на коронарна срцева болест е 37% понизок за оние кои консумираат ореви повеќе од четири пати неделно во споредба со оние кои никогаш или ретко не консумираат ореви.

Во друга студија, за време на тестовите кои ја споредуваа губење на тежината со диета која вклучуваше или исклучи ореви. Оној што вклучуваше ореви во умерени количини покажаа голема губење на тежината.

Една студија објавена во American Journal of Clinical Nutrition открила дека жените кои пријавиле дека ретко јадат ореви имале поголема зачестеност на телесната тежина во период од 8 години.

Според една друга студија, честата потрошувачка на ореви е поврзана со намален ризик од холецистектомија, операција за отстранување на жолчното кесе.

Оревите се добар извор на бакар. Тежок дефицит на бакар е поврзан со помала минерална густина на коските и зголемен ризик од остеопороза .

Оревите се одличен извор на манган, што го намалува ризикот од развој на конвулзивни состојби.

Ореви содржат многу маснотии, па затоа имаат тенденција да станат преплашени. Тие мора да се чуваат на ладно, темно и суво место за да се подобри рокот на траење.

Оревите се од суштинско значење за спречување на болестите и за одржување на добро здравје.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .