Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Вакцинацијата против грип за време на бременоста го штити бебето на рана возраст

Жените кои биле вакцинирани против грип за време на бременоста, може значително да го намалат ризикот од заразување со вирусот на своето бебе во првите 6 месеци од животот. Резултатите од студијата објавени во списанието Педијатрија.

Според Центрите за контрола на болести и превенција (ЦДЦ), сите во САД, на возраст од 6 месеци и постари, мора да бидат вакцинирани секоја година против вирусот на грип.

Вакцинацијата против грип е особено важна за деца на возраст под 5 години, возрасни на возраст од 65 години и повеќе, а исто така и за бремени жени. Овие групи се најмногу изложени на ризик од развој на компликации поврзани со грип.

Актуелната студија уште еднаш ја истакнува важноста на вакцинацијата против грип кај бремени жени. Студијата покажа дека децата на мајките кои ја примаат вакцината за време на бременоста се со помала веројатност да развијат грип во првите 6 месеци од животот.

Децата не можат да бидат вакцинирани во првите 6 месеци, па затоа мора да се потпрат на други лица за заштита од грип во ова време. Ова го изјави водечкиот автор Џули Шакиб, вонреден професор по педијатрија на Универзитетот во Јута.

За да ги постигнат своите наоди, научниците ја анализираа медицинската евиденција на повеќе од 245 илјади бремени жени и нивните потомци - што е повеќе од 249.000 деца, вклучувајќи ги и близнаците. Истражувачите погледнале во медицинска евиденција за девет сезони на грип од декември 2005 до март 2014 година.

Околу 10 проценти од жените пријавиле добивање на грип во текот на бременоста, додека останатите 90 проценти не биле вакцинирани.

Во девет сезони на грип, лабораториски потврден грип беше откриен кај 658 деца на возраст под 6 месеци. Од овие случаи, кај деца чии мајки не ја примиле вакцината против грип за време на бременоста, развиени се 638 деца или 97%.

Вкупно 151 дете со лабораториски потврдено инфлуенца биле хоспитализирани. 148 од овие деца се родени на мајки кои не биле вакцинирани против грип за време на бременоста.

Истражувачите проценуваат дека вакцинацијата против грип за време на бременоста го намалува ризикот од развој на лабораториски потврдена инфлуенца за 70 проценти и ризикот од хоспитализација поврзана со инфлуенца за 80 проценти за деца под 6-месечна возраст.

Се забележува дека нивото на вакцинација против грип кај бремени жени е зголемено, но ова сè уште не е доволно.

Бремените жени се со висок ризик, па затоа треба да бидат вакцинирани. Научниците ги повикуваат сите бремени жени да не се двоумат со превенција.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .