Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Недостатокот на спиење може да го намали вашиот "добар" холестерол.

Претходните студии покажаа дека лишувањето од сонот може да го зголеми ризикот од кардиоваскуларни болести. Сега, истражувачите откриле дека лишувањето од сонот може да има негативен ефект врз нивото на холестерол.

Објавено во списанието Scientific Reports, студијата покажа дека губењето на спиењето доведува до промени во гените кои се одговорни за регулирање на нивоата на холестерол.

Покрај тоа, две групи на население покажуваат дека луѓето кои немаат спиење може да имаат помалку липопротеин со висока густина (HDL) - познат како "добар" холестерол. ХДЛ-холестеролот е одговорен за отстранување на липопротеинот со ниска густина (ЛДЛ) - "лош" холестерол - од артериите.

ЛДЛ-холестеролот придонесува за атеросклероза - формирање на плака во артериите, што може да го зголеми ризикот од срцев удар и мозочен удар . Стабилниот ХДЛ холестерол е важен за заштита на здравјето на срцето.

Тимот ги постигна своите резултати преку експериментални и епидемиолошки анализи.

За експериментална анализа, истражувачите вклучија 21 учесник, кој требаше да спие во лабораториски контролирани услови за 5 ноќи.

Времетраењето на спиењето на 14 учесници беше ограничено на 4 часа на ден, додека другите седум учесници уживаа доволно спиење секоја вечер.

Сите субјекти земале примероци од крв за време на периодот на студирање, кој тимот анализирал за изразување на ген и нивоа на липопротеини.

Во споредба со учесниците кои имале соодветен сон, оние кои ја доживеале депресијата на спиењето имале намалено изразување на гените кои ги кодираат липопротеините. Тоа е, активноста на гените кои се одговорни за регулирање на нивото на холестерол е намалена.

За епидемиолошка анализа, истражувачите проценуваа податоци од 2,739 учесници во две фински студии за популацијата. Една студирала исхрана, начин на живот и генетски детерминанти на дебелината и метаболниот синдром (ДИЛГОМ), а другиот е кардиоваскуларниот ризик кај младите Финци.

При анализирање на примероците на крвта на учесниците, истражувачите открија дека кај субјекти кои немале доволно спиење, изразот на гени кои кодираат липопротеин и нивоата на HDL во циркулацијата се намалени.

Резултатите покажуваат дека само краток период на лишување од сон може да има големо влијание врз здравјето на луѓето. Луѓето кои немаат доволно спиење може да имаат поголем ризик за развој на кардиоваскуларни болести.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .