Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Здравата исхрана може да го намали ризикот од хипертензија кај бремени жени со дијабетес

Според една нова студија, да се погрижите за здрава исхрана со овошје, зеленчук и цели зрна без да се јаде многу сол и месни јадења, можете да го намалите ризикот од висок крвен притисок во подоцнежниот период кај жените кои развиваат дијабетес за време на бременоста.

Студијата, објавена во Хипертензијата, беше спроведена од д-р Чуилин Џанг и неговите колеги од Институтот за детско здравје и човечки развој во Роквил, Мериленд.

Нивните претходни студии покажаа дека дијабетес мелитус за време на бременоста го зголемува ризикот од развој на хипертензија , дури 16 години по раѓањето.

Нашата актуелна студија покажува дека здравата исхрана која се покажа дека го намалува ризикот од висок крвен притисок кај општата популација, се чини подеднакво ефикасна во намалувањето на ризикот кај оваа група на жени.

Гестацискиот дијабетес е заеднички здравствен проблем кај бремени жени, што влијае на 5% од сите бремености. За време на бременоста, плацентата продуцира голем број на хормони кои можат да го спречат правилното функционирање на инсулинот, што доведува до ниво на шеќер во крвта.

По породувањето и раѓањето на плацентата, гестацискиот дијабетес обично се решава. Сепак, гестацискиот дијабетес може да има долгорочни ефекти; Состојбата го зголемува ризикот од дијабетес тип 2 на подоцнежна возраст, како и висок крвен притисок.

За студијата, д-р Жанг и нејзините колеги забележаа 3818 жени со историја на гестациски дијабетес кои учествуваа во Студијата за медицина на студии за медицински сестри II. Жените пополнуваат прашалник за нивните навики во исхраната на секои 4 години, за 22 години.

Во текот на студијата, 1069 учесници развија хипертензија. Истражувачите откриле дека жените кои следеле здрава исхрана имале 20% помала шанса да развијат хипертензија отколку оние кои не ја следеле здравата исхрана.

Истражувачите идентификуваа три здрави диети за истражување. Секоја здрава исхрана вклучува јадење големи количини овошје и зеленчук, мешунки, цели зрна и риби. Тие вклучуваат мало количество црвено месо, јадења со месо и сол.

Истражувачите ги прилагодиле резултатите, водејќи сметка за факторите кои можат да влијаат на резултатите, вклучувајќи го и пушењето, етничката и семејната историја на хипертензија. Студијата вклучувала жени со бела кожа.

Плановите за лекување на гестациски дијабетес обично вклучуваат здрава исхрана, заедно со редовно следење на нивото на шеќер во крвта.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .