Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Животински или растителни масти? Стари податоци, нови заклучоци

Истражувачите повторно се свртеа кон архивските податоци кои ја истражуваа односот помеѓу растителни масла, намалувањето на холестеролот и срцевиот ризик.

Стандардната хипотеза на кардиолошката исхрана тврди дека заради нашето срце, ние мора да ги замениме заситените масти со незаситени масти, како растителни масла богати со линолеинска киселина.

Линолеичната киселина го намалува холестеролот и ја спречува нејзината акумулација на ѕидовите на артериите.

Како резултат на тоа, ги спречува придружните здравствени проблеми на срцето, и го продолжува периодот на негово целосно функционирање. Барем ова е заедничко верување.

Новата студија ги доведува во прашање овие стандардни интерпретации. Резултатите, објавени во The BMJ, предизвикаа жива дискусија.

Првично, студиите покажаа намалување на нивото на холестерол во крвта кога заситените масти биле заменети со линолеинска киселина. Понатаму, податоците од опсервациите покажаа дека зголемените нивоа на холестерол се поврзани со коронарна срцева болест .

Овие два наоди покажаа дека зголемениот внес на линолеинска киселина ќе го намали холестеролот и со тоа ќе го намали ризикот од срцеви заболувања. Контролираните тестови не покажаа веднаш дека замена на заситените масти со линолеинска киселина ги намалува кардиоваскуларните заболувања.

Тим истражувачи предводени од Кристофер Рамсден од Северна Каролина, ја побива оваа теорија. Студијата се нарекува Минесота Исхемичен Експеримент (MCE), спроведена пред 45 години.

Во тоа време беа објавени податоците од MCE, но бидејќи резултатите не беа како што се очекуваше, истражувачите не објавија разлики меѓу групите, а извештајот беше објавен без непотребен шум.

Според Рамсден, ФЕМ бил најголем од вакви студии. Учесници од психијатриски установи и старечки домови за 4,5 години беа користени. Контролната група консумирала храна со висока содржина на заситени масти, додека заситените масти на експерименталната група биле заменети со пченкарно масло (богато со линолеинска киселина).

Намалувањето на холестеролот не доведе до подобрување на преживувањето, но сосема спротивно.

Членовите на линолошката група имале најголем ризик од смрт. Бројот на смртни случаи од коронарна срцева болест е поголем во групата на линолова киселина.

Истражувањето продолжува. Во меѓувреме, ние мора да продолжиме да јадеме повеќе риби, овошје, зеленчук и цели зрна. Избегнувајте сол, шеќер, транс масти и прејадување.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .