Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Детските оброци сè уште содржат премногу маснотии и натриум.

Што е потребно за да ги натерате децата да изберат овошје наместо сладолед кога ќе јадат?

И покрај заедничкиот потег со многу ресторани во корист на поздрави оброци за деца, студијата објавена во Journal of Food Parenting and Behavior покажува дека, додека содржината на калории е подобрена, вреди да се настојува да се намалат маснотиите, натриумот и шеќерот.

За многу американски деца, јадењето е честа појава. Истражувањата покажуваат дека исхраната на повеќето деца во САД веќе не е доволно овошје, зеленчук и содржина на масти во млечните производи. Достапните опции во кантите често содржат вишок калории, цврсти масти, натриум и шеќерни додатоци.

Во 2011 година, Националната асоцијација за ресторани воведе доброволна програма наречена "Децата живеат добро", со цел да им помогнат на родителите и децата на патот кон здравата исхрана. На програмата присуствуваа 42.000 ресторани кои задоволуваат одредени критериуми за таква исхрана: овошје, зеленчук, нискокалорични млечни производи, цели зрна и месни протеини. Сепак, сè уште постои патот до совршенство.

Истражувачите, предводени од д-р Сара Слив од Бостон, ги користеа рестораните од Топ 100 листата за истражување. Тие ги идентификуваа првите 10 ресторани за брза храна (QSR) и ресторани со целосна услуга (FSR), кои нудеа детско мени, јавно достапни информации за исхрана и обезбедија информации за калориите на сите детски оброци. Потоа ги споредија податоците.

Резултатите покажаа дека 72% од храната од QRS и 63% од FSR ги следат националните упатства за калории. Сепак, само 1 од 3 јадења од QRS и 1 од 4 од FSR ги следеа препораките за калории, заситени масти и натриум. Повеќето јадења содржат зголемено количество натриум.

Зголемувањето на достапноста на здрава храна за бебиња е важен чекор кон зголемување на влијанието на здравата храна врз децата, но тоа само по себе не е доволно. Истражувачите препорачуваат рестораните да изгледаат холистички за хранливата вредност на оброците на нивните деца, како и да најдат повеќе здрави опции кои го нагласуваат вкусот и апелот, и за родителите и за децата.

Научниците не веруваат дека еден чекор може да ја поврати епидемијата на дебелина , ќе треба да се стави заедно и да се обезбеди здрава исхрана за децата.

Јадењето може да ја зголеми преваленцата на опции за здрава храна, но родителите, исто така, играат улога во охрабрувањето на своите деца да избираат здрава храна.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .