Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Црвеното вино може да им помогне на интестиналниот микробиом да ги спречи срцевите заболувања

Црвеното вино содржи соединение наречено ресвератрол, кое може да го намали ризикот од кардиоваскуларни заболувања со менување на цревниот микробиом, според една студија објавена во mBio.

Кардиоваскуларните болести се број еден причина за смрт во САД и други индустриски земји, и брзо станува сериозен здравствен проблем и во земјите во развој.

Неодамнешните студии укажуваат дека микробиомот го содржи клучот за многу здравствени проблеми, а сега излегува дека може да влијае на развојот на атеросклероза .

Според Медицинскиот центар на Универзитетот Мериленд, атеросклерозата зафаќа 80-90% од Американците на возраст над 30 години.

Атеросклероза се јавува кога плаката, која е составена од маснотии, холестерол, калциум и други супстанции, се акумулира во артериите. Со текот на времето, плаката се стврднува, ограничувајќи го луменот на артеријата и протокот на крв богата со кислород. Ова може да доведе до срцев удар, мозочен удар , васкуларна деменција, па дури и смрт. Атеросклерозата, исто така, може да влијае на рацете и нозете, карлицата и бубрезите, и може да доведе до различни болести поврзани со артериите.

Ресвератрол е растително соединение кое се формира природно во кикирики, грозје, црвено вино и некои бобинки. Има антиоксидантни особини кои можат да ги заштитат од болести како срцеви заболувања, рак и невродегенеративни болести.

Истражувачите, предводени од д-р Ман-Тјан Ми, од Истражувачкиот центар за исхрана и безбедност на храната во Чонгкинг, Кина, сакаа да дознаат повеќе за тоа како ресвератролот може да заштити од атеросклероза.

Тие спроведоа серија експерименти кај глувците за да истражат како ресвератролот може да ги промени бактериските заедници во цревата на таков начин што ќе обезбеди заштита.

Добиените податоци покажаа дека ресвератролот ги намалува нивоата на триметиламин-N-оксид (ТМАО), што е фактор во развојот на атеросклероза. Исто така го инхибира создавањето на бактерии во цревната ТМА, што е неопходно за производство на ТМАО.

Нашите резултати укажуваат на ново разбирање на механизмите одговорни за антиатеросклеротичните ефекти на ресвератролот и укажуваат на тоа дека цревната микрофлора може да биде интересна цел за фармаколошките или диеталните мерки за намалување на ризикот од развој на кардиоваскуларни болести.

Истражувањето продолжува.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .