Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Окситоцинот може да помогне во спречување на дебелината

Дебелината е сериозен проблем во САД. Здравствените работници бараат начини за намалување на овој проблем, кој е релевантен за една третина од населението во земјата. Една нова студија сугерира дека окситоцинот (назален спреј) може да биде решение, откако истражувачите откриле дека може да работи со подобрување на самоконтролата.

Истражувачите на Медицинскиот факултет во Харвард ги презентираа своите наоди минатиот викенд на 98-тиот годишен состанок на Ендокрината заедница.

Окситоцин е хормон произведен во мозокот кој потоа се транспортира до хипофизата. Често се нарекува "љубовен хормон" за нејзината улога во сексот, породувањето и доењето. Покрај тоа, важно е да се контролира внесот на храна и тежината.

Синтетичката форма на окситоцин е достапна во САД како интравенска или инјектирана дрога - наречена Pitocin - за стимулирање на трудот.

Иако окситоцин (назален спреј) е одобрен во Европа, тој во моментов не е одобрен во САД.

Минатата година, истражувачите објавија дека назален спреј е препорачан за учесниците во тестирањето за намалување на внесот на калории и маснотии без да влијае на нивниот апетит, но тимот не можеше да утврди како спрејот го постигнал овој ефект.

Познавајќи ги механизмите на дејство на интраназалниот окситоцин, важно е да се испита окситоцинот како нова стратегија за третман за дебелина.

За понатамошни истражувања, научниците спровеле психолошко тестирање во кое субјектите седеле пред компјутер и биле обучени да одговорат на квадратниот симбол на екранот со притискање на копче на левата страна на тастатурата; одговарајќи на триаголникот, тие го притиснаа десното копче.

Откако субјектите се запознаа со оваа задача, им беше кажано да не го притиснат копчето кога го видоа симболот, но кога го слушнаа звучниот сигнал. Звучните сигнали се случиле откако ликовите се појавиле со различни одложувања, кои биле прилагодени за секој предмет. Така, истражувачите велат дека новата задача бара субјектите да ја контролираат својата импулсна реакција на однесувањето.

Субјектите биле 10 мажи, 23-43 години, прекумерна тежина или дебели, а биле тестирани 15 минути откако прскаа доза на назален спреј во секоја ноздра.

Резултатите покажаа дека по добивањето на окситоцин, мажите помалку веројатно прават грешки. Ова укажува на тоа дека тие имале поголема контрола над нивното однесување и постапиле помалку импулсивно по администрацијата на окситоцин.

Се покажа дека окситоцинот го намалува внесот на храна преку подобрување на самоконтролата.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .