Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Внесот на кофеин пред бременоста може да влијае на ризикот од спонтан абортус

Една нова студија сугерира дека паровите кои се обидуваат да имаат бебе треба да забележат кофеин. Научниците открија дека и мажите и жените партнери кои консумираат најмалку две кофеини пијалоци дневно неколку недели пред зачнувањето може да бидат во поголем ризик од спонтан абортус.

Сепак, студијата, исто така, покажа дека жените кои земале мултивитамини секој ден пред забременувањето и во раните фази на бременоста имаат помал ризик од спонтан абортус.

Првиот автор, д-р Џермејн Бак Луис и неговите колеги од Националниот институт за детско здравје ги објавуваат резултатите од своето истражување во списанието Fertility and Neplerility.

Несреќата се дефинира како спонтана смрт на фетусот пред 20-тата недела од бременоста. Меѓу жените кои знаат дека се бремени, 15-20% ќе имаат спонтан абортус.

Ризикот од спонтан абортус се зголемува со возраста, а жените кои веќе имаат спонтани абортуси се изложени на поголем ризик да имаат втор.

Повеќето спонтани абортуси се предизвикани од хромозомски проблеми кои влијаат врз развојот на фетусот, но инфекциите, хормонските проблеми, злоупотребата на дрога и алкохол, дебелината , пушењето и одредени медицински состојби, исто така, може да го зголемат ризикот од спонтан абортус.

Една нова студија сугерира дека потрошувачката на кофеин и употребата на мултивитамини, исто така, можат да играат улога во ризикот од спонтан абортус.

Д-р Бак Луис и неговите колеги анализираа податоци од 344 двојки за годините 2005-2009 со еднонеделна бременост, кои беа дел од фертилитетот и еколошките студии. Од овие двојки, 98 (28%) доживеале спонтан абортус.

Истражувачите ги оценија факторите на животниот стил на секој пар од една недела пред бременоста до седум недели по зачнувањето. Ова вклучуваше употреба на цигари, консумирање на алкохол и кофеин пијалаци, употреба на мултивитамини.

Научниците откриле дека потрошувачката на кофеин во парови е поврзана со ризикот од спонтан абортус. Жените партнери кои консумираат повеќе од два кофеинирани пијалаци еден ден пред забременувањето, 74% имаат поголема веројатност да имаат спонтани абортуси.

И откриле дека ризикот од спонтан абортус е исто толку силен кога машките партнери консумираат повеќе од две кофеин пијалоци дневно неколку недели пред зачнувањето; овие луѓе имале 73% поголем ризик.

Резултатите, исто така, покажуваат дека машките партнери се важни.

Студијата покажа дека потрошувачката на кофеин е поврзана со зголемен ризик од спонтан абортус, што укажува на директна врска помеѓу кофеинските пијалаци и ризиците за жените.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .