Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Луѓето јадат повеќе ако не го слушнат сопственото џвакање

Намалувањето на звуците на вашиот сопствен оброк, на пример, слушање музика или вклучување на телевизорот може да се јаде повеќе од очекуваното. Ова е потврдено со една нова студија објавена во списанието "Quality and Preference Quality".

Иако звуците за готвење, како што се печење сланина или пуканки може да резултираат со производство на плунка, истражувачите откриле дека џвакањето, шампањето и хрчањето - звуците на храната придонесуваат за побрзо заситеност.

Претходните студии го пресметаа вкусот, текстурата, големината на храната и изборот на храна за сензорни сигнали кои влијаат на ситост или чувство на задоволство од храната.

Една од целите на истражувањето на храната во последниве години е да се зачува вкусот и текстурата, истовремено ограничувајќи ги нивоата на енергија, што доведува до појава на голем број на храна со ниска содржина на маснотии и ниско ниво на шеќер.

Но, аудитивните својства биле наречени "заборавено чувство за вкус". Заборавена, но сепак важна. Впрочем, што е морков, ако не крик, или сода, ако тоа не FIZZ?

Од 140 интервјуирани експерти за храна во 2015 година, 27% сметаат дека звукот на храната е суштински или важен.

Истражувачите на Универзитетот Бригам Јанг (Бју) и на Универзитетот во Колорадо (ЦСУ) ги разгледаа ефектите од "оброците во тишина".

Еден експеримент покажа дека едноставно со стимулирање на луѓето да размислуваат за звуците на храна, на пример, преку рекламирање, можете да ја намалите потрошувачката.

Во една студија, учесниците јаделе закуски во слушалки што репродуцирале бучава во разни простори.

Резултатите покажаа дека колку е погласно бучавата ги маскира звуците за џвакање, толку повеќе учесниците јадат. Групата со најгласни звуци јадеше повеќе од 1,25 закуски во споредба со "тивката" група.

Истражувачкиот ко-автор Џина Повеќе, вонреден професор по маркетинг, вели дека звуците за џвакање се важна сензорна ознака за сатурација, меѓутоа, потрошувачите и истражувачите претежно го превидуваат овој ефект.

Рајан Елдер, помошник професор по маркетинг, вели дека ако луѓето се повеќе фокусирани на звукот на јадење, тоа може да ја намали потрошувачката.

Тој објаснува дека звукот маскирачки звук, на пример, додека гледа телевизија додека јаде, го исклучува еден од органите на сетилата поврзани со контролата на заситеноста.

Ова може да доведе до зголемена потрошувачка на храна, зголемувајќи го ризикот од дебелина.

Ние треба сите сетила за точно да се утврди чувството на ситост.

Авторите ги поттикнуваат луѓето да бидат внимателни, не само во вкусот и изгледот на храната, туку и во тоа како звучи.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .