Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Јогата може да ги ублажи симптомите кај пациенти со атријална фибрилација

Луѓето со пароксизмална атријална фибрилација може да сметаат дека јогата им помага да уживаат во подобар квалитет на животот со намалување на нивниот крвен притисок и отчукување на срцето.

Ова беше главниот заклучок на една студија објавена во Европскиот журнал за кардиоваскуларни болести. Ги споредува пациентите со пароксизмална атријална фибрилација кои практикуваат јога на пациенти кои не практикуваат.

Атријалната фибрилација (АФ) е состојба во која срцето пумпа крв со нередовно и често невообичаено брзо темпо. Ова доведува до нарушување на протокот на крв во коморите на срцето и го зголемува ризикот од згрутчување на крвта, што може да доведе до мозочен удар .

Описот ОП е често проследен со болка во градите, вртоглавица и ненадејна тешка отежнато дишење (диспнеа). Симптомите се непријатни и оставаат вознемиреност кај пациентите. Епизодите обично траат помалку од 48 часа, самите решаваат, иако можат да траат до 7 дена.

Медицинската сестра Марија Волстром, водечка авторка на студијата, која студира докторска медицина во Стокхолм, Шведска, објаснува дека многу пациенти со пароксизмална атријална фибрилација не можат да живеат во својот живот: одбиваат да вечераат со пријатели, концерти и патувања, бидејќи се плашат од епизода на болест .

AF е најчестото растројство на срцевиот ритам и влијае на околу 1-2% од луѓето во развиениот свет.

Научниците велат дека многу пациенти користат дополнителна терапија за да се справат со нивната состојба, а таа и нејзините колеги сакале да дознаат колку е ефективна јога.

За нивната студија, научниците поделени 80 пациенти со пароксизмално АФ во две групи. Двете групи добија стандарден третман по потреба.

Јогата беше спроведена еден час неделно под водство на инструктор за 12 недели. На сеансите, пациентите практикуваа лесни движења, длабоко дишење и медитација.

Истражувачите го мереле квалитетот на животот, срцето и крвниот притисок на сите учесници на почетокот и на крајот на студијата.

По 12-тата недела, јога-групата имаше повисоки резултати за менталното здравје, намален срцев ритам и понизок систолен и дијастолен крвен притисок отколку во контролната група.

Длабоките вежби за дишење може да им помогнат на пациентите да постигнат рамнотежа на парасимпатичните и симпатичките нервни системи, што доведува до помала промена на срцевиот ритам.

Јогата може да им помогне на пациентите да добијат контрола на симптомите на атријална фибрилација.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .