Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Прекумерното внесување на сол може да доведе до зголемување на телесната тежина.

Не е тајна дека премногу сол е лошо за нас. Тоа може да го зголеми крвниот притисок, ризикот од срцев удар, мозочен удар , срцеви заболувања и многу повеќе. Но, две нови студии покажаа уште една негативна последица од високиот внес на сол - ова може да доведе до прекумерна потрошувачка на масна храна, зголемувајќи го ризикот од дебелина .

Истражувањето објавено во Journal of Nutrition and Chemical Senses повикува на намалување на внесот на сол во храната.

Двете студии беа спроведени од страна на проф. Расел Кист и неговите колеги од Универзитетот Деакин во Австралија.

Диететски принципи за Американците препорачуваат луѓето на возраст од 2-50 години да консумираат помалку од 2.300 mg сол на ден, а луѓето со висок крвен притисок или бубрежна болест треба да консумираат не повеќе од 1.500 mg натриум дневно.

Сепак, се проценува дека просечниот Американец троши многу повеќе сол - околу 3.300 mg дневно.

Една претходна студија од професорот Кист и колегите посочија дека луѓето кои се почувствителни на вкусот на маснотии, почесто јадат мрсна храна и ги ставаат на зголемен ризик од дебелина. Нивните последни истражувања базирани на оваа студија сугерираат дека количината на сол во одредена храна може да влијае на тоа колку јадеме.

Тимот имал намера да го испита ефектот на солта врз вкусот на параметрите за маснотии и храна.

Научниците проучувале 49 учесници на возраст од 18-54 години и побарале од нив да пробаат различни сорти на супа од домати, кои имале четири различни масни концентрации (0%, 5%, 10% и 20%) и пет различни концентрации на сол (0,04% (не додадена сол), 0,25%, 0,5%, 1% и 2%).

Потоа, учесниците беа замолени да го оценат задоволството и желбата да јадат секоја супа, како и перцепираната дебелина и соленоста на секоја супа.

Истражувачите откриле дека солта е главен играч во задоволствата на храната, а пријатноста во различни степени зависи од различната содржина на соли; концентрацијата на сол од 0,25-5% е оценета како најпријатна. Беше откриено дека учесниците консумираат 11% помалку храна и калории кога нивните оброци содржат ниска сол и масти.

Изненадувачки, тие откриле дека нема разлика во придобивките во исхраната, меѓу концентрациите на маснотии од 5%, 10% или 15%, иако содржината на маснотии од 20% била оценета како помалку пријатна.

Ова сугерира дека солта може да ги "маскира" маснотиите на лицето.

Солта е главен фактор во внесувањето на масна храна и покажува колку е акутен проблемот со намалување на сол, додека се зачувува компонентата на вкусот на садот.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .