Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Американците јадат премногу преработена храна

Една нова студија сугерира дека го најде виновникот во хранењето лоши навики за храна во САД - ова се преработена храна. Оваа категорија ги вклучува производите како што се замрзнати пици, житарки за појадок и газирани пијалаци.

Истражувачите од Универзитетот Тафтс и Универзитетот во Сао Паоло ги анализирале навиките за јадење на повеќе од 9.000 Американци и дошле до разочарувачки заклучок. Се покажа дека околу 58 проценти од калориите на просечни Американци одат во нивната ултра-преработена храна, и секој ден.

Студијата, која беше објавена во медицинското списание BMJ Open, дојде до такви заклучоци врз основа на детални интервјуа со учесниците во студијата, од кои беше побарано да се потсетат на секоја точка од она што јаделе во текот на 24-часовен период. Во просек, тие консумираат околу 2070 калории дневно.

Покрај преработената храна, учесниците консумираат околу 28 проценти од дневните калории од необработената храна, како што се јајцата, млекото, зеленчукот или свежата риба. Сепак, тие добија околу 10 проценти од обичните преработени производи, како што се сирење или конзервирано месо.

Треба да се обрне внимание на фактот дека ултра-преработените производи носат одреден ризик, бидејќи содржат значителни количества додаден шеќер и разни засладувачи, токму овие состојки на компанијата за производство на храна, кои се вештачки додадени на нивните производи. Во принцип, ултра-преработената храна придонесува за потрошувачка до 90 проценти од додадените шеќери од Американците секој ден.

Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) препорачуваат дека Американците не земаат повеќе од 10 проценти од дневните калории со додаден шеќер. Се разбира, ова е далеку од секогаш случај и лесно е да се надмине оваа стапка кога толку голем дел од нашата исхрана се потпира на преработената храна богата со шеќери и засладувачи. Така, 71% од Американците ги надминуваат овие 10 проценти.

Се разбира, проблемот со овој зголемен внес на шеќер е дека тоа го прави повеќе склони кон прекумерна тежина или дебелина . Ова, пак, ја зголемува веројатноста за појава на сериозни здравствени проблеми, како што се дијабетес , срцеви заболувања, мозочен удар и рак.

Ако луѓето сакаат да ги намалат ризиците, истражувачите заклучуваат дека ќе мора да консумираат многу помалку шеќер - што значи дека ќе мора да ја намали потрошувачката на преработена храна.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .