Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Риби и бременост: ефектите на живата се избалансирани со корисни ефекти

Меѓу неговите многубројни здравствени придобивки, рибите содржат хранливи материи кои се важни за развојот на фетусот, па затоа бремените жени се советуваат да јадат две или три порции риба неделно. Сепак, загриженоста за штетните ефекти на живата, кои се наоѓаат во речиси сите риби, им дадоа на бремените жени причина да бидат внимателни.

Новата студија сугерира дека негативните ефекти од конзумирањето ниски нивоа на жива од риба не ги надминуваат позитивните ефекти врз новороденчињата.

Студијата беше објавена во списанието Невротоксикологија и тератологија.

Тие спроведоа опсежна студија на 344 деца на возраст од 5 недели користејќи специјализирана скала - NNNS.

Истражувачите ги мерат гестациските ефекти на живата во крвта на мајката и крвта од папочна врвца кај доенчињата. Тие, исто така, собирале информации за рибите кои ги користела мајката.

Вкупно, 84% од мајките пријавија јадење риба за време на бременоста, но само, во просек, околу 2 унци неделно.

Во 2014 година, FDA и EPA го ревидираа нивниот совет за бремените жени во однос на потрошувачката на риба; Тие советуваат да консумираат 8-12 унци неделно, како и да изберат риби со најниски нивоа на жива: лосос, ракчиња, птици, туна, сом и треска.

Според Светската здравствена организација (СЗО), живата може да има токсичен ефект врз нервниот, дигестивниот и имуниот систем, како и на белите дробови, бубрезите, кожата и очите.

Сепак, резултатите од последната студија дале малку докази за штета на новороденчињата чии мајки консумирале мали количини риба и кои имале низок степен на изложеност на жива.

Иако бебињата со највисока пренатална изложеност на жива покажаа асиметрични рефлекси, откриле дека бебињата чии мајки консумирале повеќе риби покажале подобри показатели за внимание.

Најдобрите психо-физиолошки квалитети се забележани кај деца со високи нивоа на жива, но ова не треба да се толкува како позитивен ефект на жива, која е невротоксична.

Ова ги одразува придобивките од конзумирање на полинезаситените масни киселини во рибите.

Според ФДА, речиси сите риби содржат најмалку траги од жива, бидејќи се хранат и го апсорбираат. Меркур обично се акумулира повеќе во некои видови риби, особено во големите риби со долг животен век.

Клучот за жената е дека рибите нудат одлични хранливи материи кои можат да имаат корист од бебето што се развива.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .