Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Брусницата помага при инфекции на уринарниот тракт, но не и сок

Веднаш брзајте за шише сок од брусница, кога имате инфекција на уринарниот тракт, не толку корисна како што мислат.

Една студија објавена во американскиот журнал за акушерство и гинекологија сугерира дека ова можеби е само бајка за старите жени.

Инфекциите на уринарниот тракт (UTIs) може да влијаат на било кој дел од уринарниот тракт, бубрезите, мочниот меур или уретрата. Повеќе од 3 милиони Американци, претежно жени, искусуваат UTIs годишно.

Симптомите вклучуваат често, болно мокрење, болка во карличниот регион и присуство на крв во урината. Инфекцијата обично не е долготрајна, а повеќето пациенти само-дијагностицираат.

За многумина, првото нешто што го бараат за помош е пакет од сок од брусница. Сепак, една нова студија покажува дека додека капсулираните малини можат да помогнат, сок од брусница може да биде само малку повеќе од панацеа.

Д-р Тимоти Бун, продекан на колеџот за здравствени науки центар во Хјустон, и неговите колеги би сакале да знаат дали брусницата навистина може да помогне.

Тимот проучувал 160 пациенти на возраст од 23-88 години кои биле подложени на планирана гинеколошка хирургија помеѓу 2011-2013 година. Обично, 10-64% од жените кои биле подложени на таква операција ќе имаат UTI по ​​заменувањето на катетерот.

Половина од пациентите добивале две капсули од сок од брусница двапати дневно, 6 недели по операцијата. Остатокот зема плацебо.

Капсулите од брусницата го намалија ризикот од ИУТ за 50%. Во групата за третман на брусница, 19% од пациентите развиле ИУТ, во споредба со 38% во плацебо групата.

Како функционира? За развој на UTI, бактеријата мора да ја нападне мукозната мембрана на мочниот меур. Боровинки содржат A-тип проантоцијанидини (PACS), кои влијаат на способноста на бактериите да се закачат на ѕидот на мочниот меур, со што се намалуваат шансите за инфекција.

Сепак, истражувачите истакнуваат дека со оглед на тоа што капсулите од брусница обезбедуваат еквивалент од 8 унци на сок од брусница, на пациентот ќе треба многу чисти боровинки за да се спречи инфекцијата.

Сок од брусница, особено концентрати може да се најдат во самопослуга, но тоа не може да помогне колку што е капсула. Тоа може да ви даде повеќе течност, која може поефикасно да ги измие бактериите од вашето тело, но активната состојка во боровинки не стигне до мочниот меур.

Научниците предлагаат користење на пробиотици како алтернатива на антибиотиците. Пробиотиците се "добри" бактерии пронајдени, на пример, во кисела зелка и јогурт.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .