Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хипертензија: што можеме да пропуштиме?

Ако сте облечени во црвено на 5-ти февруари, постои шанса дека веќе знаете дека февруари е месец на "Американското срце". Целта е да се спречи еден милион срцев удар и мозочен удар во САД во 2017 година.

Висок крвен притисок / крвен притисок (БП), хипертензија, влијае на 70 милиони Американци, тие имаат четири пати поголеми шанси за смрт од мозочен удар и кардиоваскуларни заболувања.

Лекарите препишуваат лекови за намалување на крвниот притисок, но со ограничен ефект. Некои луѓе не гледаат поента, некои може да страдаат од несакани несакани ефекти, додека други можат да слушнат приказни за несакани ефекти кои предизвикуваат да престанат со лекување.

Секундарната хипертензија е резултат на медицински состојби како што се опструктивна ноќна апнеја, надбубрежни тумори или проблеми со тироидната жлезда. Овој тип на зголемен крвен притисок може да биде резултат на терапија: хормонални, аналгетски, рекреативни лекови, па дури и хербални лекови и се јавува кај 10% од луѓето. Секундарната хипертензија обично почнува одеднаш и предизвикува висок крвен притисок.

Над 90% од луѓето со висок крвен притисок имаат примарна хипертензија. Таа постепено напредува во текот на многу години, се зголемува со возраста и зависи од наследни фактори. Факторите на животниот стил, како што се прекумерно внесување на сол, недостаток на вежбање, дебелина или прекумерно пиење, може да доведат до примарна хипертензија.

Професорот Џулијан Патон и неговите колеги од Универзитетот во Бристол во Велика Британија се меѓу истражувачите кои ја проучуваат врската помеѓу високиот крвен притисок и мозокот, а особено нервните клетки во мозочното стебло.

За да ја разберат улогата на нервниот систем во крвотокот, тие започнуваат со автономни и симпатични нервни системи.

Нервниот систем се поврзува преку нервите на срцето и секој крвен сад во телото. Преку овие нерви, може да го зголеми срцевиот ритам и да го смени дијаметарот на крвните садови. Двете предизвикуваат пораст на крвниот притисок.

Во 2014 година, истражувачите од Универзитетот во Милано во Италија пронашле абнормално висока количина на норепинефрин и адреналин кај луѓе со нормален крвен притисок, чии семејства имале историја на хипертензија. Овие "симпатични испади" беа забележани кај пациенти со висок крвен притисок.

Истражувањата покажаа дека многу хипертензивни пациенти имаат тесни крвни садови на база на мозокот и низок проток на крв.

Мозокот е виновник за хипертензија. Истражувањето продолжува.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .