Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ризици од грип: покријте ја устата кога кашлате додека посетувате големи настани

Имајќи локален тим во Супер Боул значи дека има поголем ризик од умирање од грип кај луѓето на возраст над 65 години, според една студија објавена во американскиот весник Економија за здравство.

Владите инвестираат многу во пандемијата на грип. Во 2009 година, федералната влада на САД одвои 3 милијарди долари за управување со Х1Н1 . Подоцнежните проценки покажуваат вистинска вредност над 65 милијарди долари, не сметајќи ги долгорочните последици од влијанието во периодот на пренаталниот развој и попреченоста.

Грипот е вирусно заболување и се шири со капки во воздухот. Капките можат да патуваат околу 6 стапки, што значи дека блискиот контакт со луѓе го олеснува преносот.

Стратегијата за превенција вклучува програми за вакцинација и ограничен контакт со ризични групи како што се постарите или многу млади.

Анализите исто така покажуваат дека намаленото патување може да резултира со пониска стапка на грип. Укинувањето на воздушниот сообраќај од 27 отсто, што следи по 11 септември 2001 година, го одложи врвното време за 13 дена.

Спортските и другите големи општествени настани, исто така, ќе имаат влијание. ORVI се зголеми на Зимските олимписки игри 2002 и на Светското првенство 2006 година. Истражувачите забележаа повисоки нивоа на музички фестивали и годишни аџии во Мека во Саудиска Арабија.

Додека претходните студии немаа контролна група, тековните студии го разгледуваат преносот во контекст на повторувачки настан над 30 години набљудување.

Супер Боул, игра на Националната фудбалска лига (НФЛ), се појавува секоја зима во јануари или февруари, обично за време на врвот на грип.

Истражувачите на Универзитетот Корнел во Њујорк ја проучувале националната статистика од 1974-2009 година.

Резултатите покажаа дека со тимот во Супер Боул доведе до просечно зголемување на бројот на смртни случаи поврзани со грипот кај оние над 65 години за 18%.

Ефектите се полоши кога чашата започнува близу до врвот на грипот или со особено смртоносен вирус на болеста.

Градовите кои се домаќини на Супер Боул не доживуваат пораст на смртните случаи од грип, бидејќи играта традиционално се одржува во топло време, на места кои се понеповолни за пренос на вирусот.

Оваа сезона на грип е предвидено да биде благи, но илјадници луѓе ќе умрат, многумина ќе се разболат. Истражувачите советуваат време да се вакцинираат и мијат рацете.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .