Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дали аутизмот е резултат на имуниот одговор на вирусна инфекција за време на бременоста?

Новата студија, објавена во науката, ја покажува поврзаноста помеѓу имунолошкиот одговор на мајката на вирусна закана и аутистичните карактеристики на потомството на глувците.

И покрај првиот опис на нарушување на аутистичкиот спектар (АСД) во 1943 година, болеста останува мистериозна. Тоа влијае на околу 1 од 68 американски деца, но точните механизми на појава се непознати.

Новата студија направила нов поглед на имунолошкиот одговор, открила подсекција на имуни клетки кои се појавуваат за да предизвикаат одредени активности поврзани со аутизмот .

Д-р Дан Литман и неговиот тим на истражувачи од Њујорк Универзитетот Лангон, МИТ, Универзитетот во Масачусетс и Универзитетот во Колорадо се фокусираа на специфичен имунолошки одговор кој се занимава со вирални напаѓачи.

Молекулата што ја формира основата за оваа студија е еден од типовите на Т-помошните клетки наречени Th17. Овој воин на имунолошкиот систем произведува спектар на цитокини, од кои едниот е интерлеукин 17а (ИЛ-17А).

Т-помошниците се главните играчи во имунолошкиот оркестар; тие ослободуваат цитокини кои го зголемуваат имунолошкиот одговор кога е потребно и помагаат да се потисне или да се регулира за да се спречи хиперактивност. Во моменти на грешка, тие, исто така, придонесуваат за развој на автоимуни болести, кога одбраната на телото се претвора навнатре.

Th17, особено, може да биде поврзан со мултиплекс склероза , ревматоиден артритис и псоријаза . И можеби сега со аутизам.

За да ја тестираат улогата на Th17 и IL-17A, тимот го активира своето производство, имитирајќи вирусна инвазија кај бремени глувци.

Тие потоа ги следеле бебињата на глувците и ги проценувале абнормалностите во однесувањето. На крајот, тие откриле дека како резултат на студијата, потомството покажало црти на аутизам.

Истражувачите забележале дека малите глувци не можат да ги разликуваат другите мали глувци од играчките. Покрај тоа, потомството имаше забележителна разлика во вокализацијата.

На аутопсијата, научниците откриле дека IL-17A има влијание врз развојот на мозокот кај глувците. Некои области на кортексот одговорни за правење чувства и звуци беа дезорганизирани, што е карактеристично за аутизмот.

Во друга фаза од студијата, тимот го блокирал производството на IL-17A, со што резултатите биле глупости во нормала.

Ова е доказ дека ИЛ-17А игра голема улога, но потребни се истражувања за да се откријат точните механизми.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .