Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Рачниот сензор за пот може да ја следи дехидрацијата и замор

Фитнес нараквици го освоија светот во последниве години. Но, нараквици кои го контролираат срцевиот ритам и бројот на калории што ги изгоревте се стари вести. Истражувачите веќе развиле уред кој го мери нивото на потење, што може да ги предупреди корисниците за дехидрација на замор и слично.

Али Џеви, професор по електротехника и компјутерски науки на Универзитетот во Калифорнија во Беркли, и неговите колеги ги објавуваат деталите за нивниот пронајдок во списанието Nature.

Според тимот, нивниот неинвазивен уред, кој може да биде вклучен во нараквици и ленти, е првиот целосно интегриран електронски систем кој постојано и истовремено може да следи неколку хемикалии на пот.

Човечката пот содржи физиолошки богати информации, така што тоа го прави ветувачки течност за поврзување на неинвазивни сензори за носење. Сепак, пот е комплексна супстанција и треба да измерите неколку синџири со цел да извлечете корисни информации за вашата здравствена состојба.

Новиот систем нема жици и ги пренесува обработените податоци на паметниот телефон. Работата е технологија платформа базирана на здравствени монитори.

Прототипот се состои од флексибилно печатено коло, кое е поврзано со пет сензори кои го следат гликоза, лактат, натриум, калиум и телесна температура.

Секој од четирите биохемиски мерења може да го протолкува здравјето и благосостојбата на корисникот. Лактат, на пример, обезбедува информации за замор на мускулите, додека калиумот може да обезбеди информации за дехидрација.

По контакт со пот, сензорите генерираат електрични сигнали. Овие сигнали се читаат со микрочипови и коригирани за промени во температурата на кожата, што, како што велат истражувачите, е клучен процес.

Интегрираниот систем ви овозможува да ја користите измерената температура на кожата за да ги калибрирате и прилагодите читањата на другите сензори во реално време. Ова е важно бидејќи реакцијата на гликоза и лактат може значително да зависи од температурата.

Тогаш сигналите се пренесуваат до апликацијата за паметни телефони развиени од тимот што ги синхронизира податоците.

Тимот го тестирал уредот на 26 волонтери. Тие беа ангажирани во физички активности со различен интензитет, како што се возење велосипед и трчање. Уредот беше ставен во нараквици што ги носеа за време на тие вежби.

Точноста на уредот е потврдена.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .