Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Диетални влакна и белите дробови здравје: јадат добро, дишат лесно

Една студија објавена оваа недела во Annals на американското торакално здружение покажува дека диетата со високо ниво на влакна може да го намали ризикот од развој на белодробна болест - уште една причина да се јаде во право.

Белодробната болест е сериозен проблем во Америка и во светот во целина. Хроничната опструктивна пулмонална болест (ХОББ) е трет по големина убиец на глобално ниво.

И покрај овој факт, постојат многу малку начини за намалување и минимизирање на ризиците.

Единствената клучна препорака за намалување на шансите за развој на ХОББ е да се спречи пушењето.

Една неодамнешна студија беше спроведена од страна на Коррин Хансон на Универзитетот во Небраска. Таа и нејзиниот тим ги анализирале податоците од Националните здравствени и исхрана (NHNES).

Истражувањето беше организирано и спроведено од страна на Центарот за контрола на болести и превенција (ЦДЦ) и вклучува податоци од 1.921 лица на возраст од 40-70 години.

Учесниците ја завршија анкетата поставувајќи прашања за исхраната и начинот на живеење; секоја сесија, исто така, вклучува и физички преглед, со што NHNES претставува уникатен и корисен податочен сет.

Јадењето високо со растителни влакна, вклучувајќи зеленчук, овошје и житарици, веќе покажа дека има здравствени придобивки. Влакната може да ни помогне да ја одржуваме здравата тежина, намалениот холестерол и може да го намали ризикот од дијабетес и кардиоваскуларни заболувања.

Тимот одлучи да види колку високо ниво на диететски влакна ќе влијае врз здравјето на белите дробови. За ова, тие ги поделија податоците од NHNES со износот на конзумирани влакна. Една група се состоеше од луѓе кои јаделе најмалку 17,5 грама влакна дневно, а втората од луѓето кои консумирале помалку од 10,75 g.

Тимот зеде предвид многу фактори, вклучувајќи ги социоекономскиот статус, пушењето, тежината, демографските и медицинските фактори, пред да започне анализата.

Утврдено е дека оние кои консумирале повеќе влакна имале нормална функција на белите дробови во 68,3%, во споредба со 50,1% во втората група. Само 14,8% од групата со висока потрошувачка имале хронични белодробни заболувања, во споредба со 29,8% во втората група.

Се разбира, овие резултати сами по себе не можат да докажат причина и ефект. Покрај тоа, авторите забележале дека не го зеле предвид нивото на физичка активност и не можеле долго да го анализираат ефектот на растителни влакна врз функцијата на белите дробови.

Резултатите доведоа до заклучок дека почитувањето на оваа диета може да го подобри здравјето на белите дробови.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .