Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Цревни неврони помагаат да се спречи прекумерното воспаление

Како чувар на нашето здравје, имунолошкиот систем мора да се чувствува и да реагира на патогени за да ги отстрани, но не толку колку да го зголеми воспалението и да ги оштети ткивата. Потребата за таков баланс е најочигледна во цревата, која постојано е под закана од бактериски напади, како салмонела, која може да биде во храна и пијалок.

Новата студија спроведена од истражувачите на Универзитетот Рокфелер во Њујорк и објавена во изданието на Cell покажува дека невроните во цревата работат заедно со клетките на имунолошкиот систем за да ја поделат оваа рамнотежа и да спречат прекумерно воспаление на цревните ткива.

Високиот автор Даниел Мучида, вонреден професор и шеф на имунолошката лабораторија во Институтот Рокфелер, рече дека отпорноста кон инфекцијата мора да се комбинира со толеранција за чувствителноста на системот. Истражувањата откриваат механизам со кој невроните работат со имуните клетки за да им помогнат на интестиналните ткива да одговорат на нарушувањата, а не да одат премногу далеку.

Човечката цревна лигавица има вкупна површина од околу 300 m 2 и е најголемата површина на телото што е изложена на потенцијални патогени од животната средина. На цревата апсорбира околу 100 грама протеини дневно и е дом на 100 трилиони "пријателски" бактерии.

За да се одржи заштитата во голема површина, во цревата има повеќе бели крвни клетки отколку воопшто во другите делови на човечкото тело.

Употребата на 3D систем за снимање помогна да се открие разликите во клеточните структури на двата типа на макрофаги (клетки на имуниот систем). Идентификуваат разлики во структурата и движењето на клетките, научниците откриле дека ги опкружуваат невроните во цревниот ѕид.

Како резултат на експериментите, научниците дошле до заклучок дека еден од главните сигнали кои доаѓаат од невроните кон имунолошкиот систем се сигнали за суспензијата на прекумерно вклучување на макрофагите.

Научниците открија дека рецепторите на површината на мускулните макрофаги реагирале на норепинефрин, кој го ослободуваат невроните. Тие сугерираат дека ова е патот преку кој цревните неврони го контролираат воспалението.

Истражувачите откриле дека овие - макрофаги се активираат многу побрзо користејќи ја нервната насока.

Истражувачите веруваат дека нивните наоди можат да помогнат да се развијат нови третмани за цревните болести, како синдром на нервозно дебело црево .

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .