Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Новиот тест може да открие суптилни патогени кај пациенти со висок инфективен ризик

Истражувачите на Универзитетот во Пенсилванија создадоа тест кој, велат тие, потенцијално, може брзо да открие сомнителни патогени кај пациенти со ослабен имунолошки систем, за кои некои инфекции може да бидат опасни по живот.

Во ракот, биологијата и терапијата, директорот за истражување Ерл Робертсон, доктор на науки, професор и заменик-претседател на оториноларингологијата на Медицинскиот факултет на Универзитетот, Пеелман и неговите колеги, користеа тест наречен PathoChip на ткивни примероци на пациент со рецедив на акутна миелоидна леукемија (АМЛ).

Пациентот е постара личност која била подложена на хемотерапија за рак, што го ослабела имунолошкиот систем, зголемувајќи ја подложноста на инфекции. Како резултат на тоа, тој се разболе од непозната габична инфекција.

Таквите инциденти не се невообичаени; според Центрите за контрола на болести и превенција (ЦДЦ), секоја година околу 60.000 пациенти со рак во САД се хоспитализирани како резултат на ниски бели крвни клетки, секој 14 од нив умираат.

Се подразбира дека брзата идентификација на причината за инфекцијата е клучот за брза и ефикасна терапија кај овие пациенти. Сепак, постојат одредени патогени за кои, во моментов, лекарите немаат ефективни методи за идентификација.

Еден од овие патогени микроорганизми е ретка габа позната како Rhizomucor, која е причина за габична инфекција Зигомикоза, која е тешко да се лекува кај луѓето. Подигањето на нив во лабораторија може да потрае многу долго, а некои воопшто не можат да се одгледуваат, што ја отежнува дијагностиката.

Сепак, во нивната студија, Робертсон и неговите колеги покажуваат како го користеле PathoChip за да идентификуваат различни Rhizomucor како причина за "непознат" габична инфекција.

Истражувачите опишуваат како технологијата PathoChip е способна за тестирање на човечкото ткиво за можно присуство на илјадници патогени.

Технологијата содржи 60000 сонди за симултано тестирање за сите познати вируси, како и разни бактерии, габи, паразитски хелминти (црви) и протозои.

Многу лабораториски тестови на технологијата беа спроведени, но ова беше прв пат кога човечките истражувачи го идентификуваа предизвикувачкиот агенс.

Кога се користи технологијата PathoChip, се проверуваат примероците од живото ткиво, а причината за габичната инфекција на пациентот се определува за само 24 часа.

Овој пронајдок ќе им помогне на докторите да добијат важен слика на профилот на инфекција на пациентот за планирање на стратегии за третман.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .