Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Породувањето во вода не носи дополнителен ризик.

Таквите раѓања не се особено опасни за новороденчињата, според една студија објавена во Journal of Obstetrics and Women's Health.

Породилните басени веќе некое време се користат во Европа, Австралија и Нов Зеланд. Во САД, тие добија популарност. Сепак, загриженоста за безбедноста предизвика контроверзии.

Се смета дека потопувањето во вода за време на породувањето има различни предности, вклучувајќи и помала потреба за олеснување на болката и, теоретски, намалување на шансите за повреда на вагината, додека перинеумот станува еластичен и опуштен во водата.

Се верува дека водата го намалува нивото на стрес хормоните и го намалува крвниот притисок, олеснувајќи ја напнатоста на мајката. Детето кое поминува од амнионската течност во топла вода, добива помалку стрес, што може да ги намали компликациите за фетусот.

Еден од проблемите е способноста да се удави. Кога децата се раѓаат, тие имаат потопувачки рефлекс, што значи дека тие можат да го блокираат грлото под вода. Ова значи дека тие имаат малку шанси да се дават. Сепак, пријавени се случаи на давење.

Исто така постои мал ризик дека водата ќе влезе во крвотокот на мајката, што резултира со емболија на вода. Стравот од дополнителна изложеност на инфекцијата е загрижувачки, иако, како што покажа една студија, ова е малку веројатно.

Истражувачите на Универзитетот во Орегон (OSU) проучувале податоци за речиси 17.000 жени кои родиле во САД помеѓу 2004-2009 година. Повеќето родиле професионални сертифицирани акушерки.

Од 17.000 регистрирани раѓања, повеќе од 6.500 се родени во вода. Сите беа одржани во специјална породилна болница или дома. Ниту една од анализираните испораки не била извршена во болницата.

Резултатите на Apgar за бебиња родени во вода не беа пониски од другите новороденчиња. Шансите за нивно префрлување во единицата за интензивна нега во текот на првите 6 недели од животот не беа повисоки отколку кај новороденчињата. Сепак, мајките кои родиле во водата биле 11% со поголема веројатност да го прекинат перинеумот од оние кои не биле.

Главниот автор на студијата, Марит Бовберг, верува дека придобивките од раѓањето на водата се израмнети со ризикот од прекин кај некои жени.

Таа ги поттикнува жените добро да ги разгледаат добрите и лошите страни на секоја опција за испорака пред да донесат одлука. Сè е индивидуално.

Податоците покажуваат дека породувањето е безбедна опција за жени кои се соочуваат со низок ризик од компликации за време на процесот на раѓање. Но, одлуките треба да се донесат заедно со докторот.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .