Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Медицински вести

19.06.2013

Тим специјалисти од Универзитетот Симон Фрејзер измисли нов уред кој ќе го спречи појавувањето на грчењето и ќе собира податоци за спиење на лицето. Опремата е прикачена под брадата во специјален завој на материја и не предизвикува непријатност.

...
19.06.2013

Астмата е една од најчестите болести на горниот респираторен тракт. Првите симптоми на патологијата опасна по живот се манифестираат во рана возраст кај многу деца. Јапонските научници најдоа ефикасен метод за спречување на овој патолошки процес. За да го направите ова, една бремена жена треба само да јаде зелен лиснат зеленчук.

...
19.06.2013

За опасностите од електронските цигари зборува долго време. И покрај фактот дека производителите на течности велат за целосна безбедност на нивниот производ, научниците веруваат дека спротивното - пушењето електронска цигара, иако не како деструктивно за здравјето, како никотин, но сепак не е добро.

...
28.05.2013

Научниците од Универзитетот Лома Линда открија дека храната која луѓето ја користат за губење телесна тежина (животински протеини) може да предизвикаат влошување на работата на срцето и појава на кардиоваскуларни болести.

...
28.05.2013

Сè што јадеме и пиеме во еден или друг начин влијае на нашиот гастроинтестинален тракт и, се разбира, на црниот дроб. Несоодветната исхрана, злоупотребата на алкохол и вишокот на тежина доведуваат до фактот дека телото едноставно не може целосно да ги извршува своите функции, па затоа се развиваат разни болести. Многу од овие патолошки процеси се неповратни, како што се цироза на црниот дроб.

...
14.04.2013

Дали чувствувате дека почнува депресијата? Чувствувајќи некако многу, па дури и постои некоја апатија? Потоа трчате во салата за обука или само во паркот за опрема за вежбање, бидејќи, според американските научници, таквите настани се одлична превенција на депресија и лошо расположение.

...
14.04.2013

Според статистичките податоци, нападите со мигрена се три пати поголеми од мажите отколку жените. Сепак, развојот на клиничката слика е исклучително тежок и во првиот и во вториот случај. Покрај сериозните главоболки, постојат и други симптоми кои негативно влијаат на функционирањето на човечкото тело.

...
14.04.2013

Курмерот е еден од најпопуларните зачини во азиската кујна. Сепак, иранските научници најдоа уште еден позитивен квалитет на оваа супстанца - може да се користи како лек за мигрена и сериозни главоболки. Оваа "способност" на мешавината се должи на фактот дека таа се состои од супстанции кои имаат антиинфламаторно и антиоксидативно дејство.

...
05.04.2013

Научниците од Универзитетот во Јужна Калифорнија направија некои истражувања и сфатија дека редовното гладување е добро за здравјето. Според нив, што е докажано со клинички студии, го прави имуниот систем да работи уште подобро.

...
05.04.2013

Шпанските научници нашле ефикасен начин да се олесни генеричката активност. Тие нудат жени во текот на бременоста да вршат умерена вежба. Ова не само што ќе ја олесни работата, туку исто така ќе овозможи да се елиминира епидуралната анестезија.

...
04.04.2018

Зголемен крвен притисок е забележан кај луѓе со скоро сите возрасни категории. Исклучок, можеби, е направено од деца, но дури и тука сè не е толку јасно: таквите случаи сè уште не станале толку ретки колку што било порано.

...
04.04.2018

Во овој случај зборуваме за третман на болести како што се хуманиот папиломавирус. Овој патоген организам е еден од најчестите типови на венерични болести и често води кон развој на патологии на рак кај жените (зборуваме за рак на грлото на матката).

...
04.04.2018

Хормонската заменска терапија, која е пропишана за жени за време на менопаузата, има многу несакани ефекти, па овој метод на лекување е пропишан строго на индивидуална основа.

...
02.04.2013

Група кинески научници разви нова компјутерска програма која самостојно може да ја дијагностицира малигната форма на простатата преку одвојување на примерок од ткиво на болно лице од здрава. Се забележува дека точноста на проценката е иста како и при спроведување на таква анализа од страна на дијагностичар.

...
02.04.2013

Меѓународен истражувачки тим ја анализира клиничката слика на 29 лица кои имаат лична историја на шизофренични нарушувања. Беше откриено дека скоро сите пациенти во личната историја, поточно во детството, имале случаи на сериозни психијатриски повреди. Во овој случај зборуваме за сексуално, физичко и морално насилство. Покрај тоа, се забележува дека имало и еднократни повреди од ваква природа и систематско влијание врз детето од страна на возрасните или врсниците.

...
Практично секој ден, се повеќе и повеќе нови откритија се направени во светот, и медицината, се разбира, не е исклучок. Само погледнете ги тековните вести - тука и таму, се спроведуваат бројни студии, се откриваат нови корисни и не толку добри својства на производи, материјали и лекови кои ни се познати, а општоприфатените теории и претпоставки се одбиваат. Нашиот дел од вести е вашата шанса да не ги изгубите од вид најинтересните откритија и резултати од медицинските истражувања! Прочитајте нас - и секогаш ќе бидете свесни за најновите вести од светот на медицината!
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .