Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ултразвук на жолчното кесе

Ултразвукот на жолчното кесе е неинвазивен дијагностички метод кој ви овозможува брзо, ефикасно и безбедно да ги идентификувате развојните абнормалности и патолошките промени во организмот. Бидејќи жолчното кесе е анатомски тесно поврзано со другите органи на абдоминалната празнина, за најточна дијагноза на ултразвук на жолчното ќесе се врши заедно со скенирање на црниот дроб и панкреасот.

Општ опис на студијата

Ултразвучната дијагноза (или ехографија) денес е препознаена како најефикасен и едноставен метод на медицинска дијагноза. Употребата на ултразвучни бранови во студијата на внатрешните органи нема контраиндикации и последици во споредба со Х-зраците, е поевтина од компјутерската томографија, а исто така е брза и целосно безболна процедура.

Најчесто, ултразвук се користи за дијагноза на абдоминални органи (црн дроб, панкреас и жолчен меур) и карлицата, срцето и градите, мозокот и зглобовите.

Ултразвукот на жолчното ќесе во модерната медицина има голем број на предности во однос на класичните методи на дијагностицирање, особено холецистографијата (испитување со Х-зраци). Поради апсолутна безбедност и отсуство на контраиндикации, ехографијата активно се користи при дијагностицирање на жолчното кесе и болести на црниот дроб кај новороденчиња, бремени жени, постари пациенти.

Ултразвукот е особено важен во дијагнозата на холелитијаза . За разлика од Х-зраците, ехографијата овозможува не само да ги одреди отстапувањата од нормата на главните параметри на органот за испитување, туку и да ја утврди прецизната локација и големината на камењата до 2 мм, па дури и присуството на песок.

Индикации за

Ултразвукот на жолчното кесе е пропишан кај пациенти за сомневање за вродени аномалии, карактеристични симптоми на болести на жолчното кесе, како и како дополнителен преглед за нејасна дијагноза. Ултразвучната норма и нејзиното декодирање помагаат да се идентификуваат абнормалности во развојот, холециститис , присуство на камења, капки и емпием (акумулација на гној во билијарната).

Индикации за ултразвук на жолчното кесе и црниот дроб во некои случаи може да се совпаднат. Лекарот обично пропишува ултразвучен скенирање на жолчното кесе за следниве симптоми:

 • сите типични симптоми на акутен и хроничен холециститис;
 • болка во десниот хипохондриум со различна сила и карактер;
 • жолтица кожа;
 • гадење и повраќање (особено меша со жолчката);
 • абдоминални повреди;
 • опоравување по операцијата на жолчното кесе и неговите канали (за следење на состојбата на пациентот).

Ултразвукот на жолчното кесе, исто така, се препорачува за сеопфатно испитување на новороденчиња, вклучувајќи и предвремено родени бебиња. Постарите бебиња може да имаат потреба од ехографија за пожолтување на кожата и белите дробови, дијареа и повраќање, неразумно губење на тежината и слаб апетит, неизвесна абдоминална болка итн.

Ултразвучен преглед на жолчното кесе

Подготовка за

Подготовката за ултразвук на жолчното кесе мора да има само две задолжителни услови: цревата мора да биде празна и без акумулација на гасови, а јадењето и пиењето треба да се стопи 7-8 часа пред ултразвукот, така што жолчката ќе се акумулира во мочниот меур.

Со цел успешно да се подготви за ултразвучно скенирање на црниот дроб и жолчниот меур и да спречи нарушување на резултатите од анализата, важно е да се следат неколку препораки.

 1. 3-5 дена пред ехографијата, престанете да земате алкохол и да ги елиминирате од исхраната сите производи што можат да предизвикаат формирање гас: печење квасец, зелка во која било форма, сите мешунки, свежо овошје и млеко.
 2. 3 дена пред ултразвук, почнете да земате ензими за храна со оброци (2-3 пати на ден).
 3. Пред ноќта, пред анализа, испразнете го вашиот црева. Ако сте склони кон констипација, можете да ја пиете дрога лактулоза, да користите глицерин свеќа или да направите клизма.
 4. Обидете се да доделите ехографија за првата половина од денот: во овој случај, може да се подготвите повеќе внимателно, а толкувањето на анализите ќе биде што е можно попрецизно. Вечерта пред ултразвук, лесна вечера е дозволена не подоцна од 19 часот, после тоа - без храна или течности.
 5. Доколку е неопходно да се направи ултразвук на жолчното кесе или црниот дроб на доенчиња, доволно е да не се храни и да го задржи детето за 3-3,5 часа.

Подготовка за вршење функционална ултрасонографија

Во некои случаи, лекарот може да пропише студија за функцијата на жолчното кесе (функционален ултразвук), поради што се проверува не само стапката на жолчното кесе (волумен, дебелина на ѕидот, димензии, итн.), Туку и нејзините контрактилни способности.

Со ваков ултразвук, прво треба да направите дијагноза на празен стомак. Пациентот потоа јаде доручек, а по 10 минути се врши секундарна ехографија за да се оцени функцијата на мочниот меур и неговите канали. Потоа се потребни уште 2 студии - со интервал од околу 15 минути.

Со цел функционалниот ултразвук да биде успешен и декодирањето на резултатите што е можно попрецизно, потребен е посебен холеритичен појадок. За ова, на пациентот се препорачува да се земе со себе во болница следниве производи: 200-400 мл крем (најмалку 20%) или кисела павлака, неколку чешниња горчливо чоколадо.

Интерпретација на резултатите од анализата

Транскриптот на ултразвукот на жолчното кесе и црниот дроб обично се изведува веднаш по скенирањето. Лекарот ги проценува не само главните параметри на органот, туку и ја одредува големината и пропустливоста на жолчните канали, присуството или отсуството на камења, ја открива состојбата на соседните органи и ткива.

Нормалниот ултразвук за жолчното кесе има следниве елементи:

 • форма (круша, цилиндрична);
 • димензии (должина и ширина);
 • Дебелина на ѕидот (норма е 3-5 мм);
 • образование во луменот (норма - нивното отсуство);
 • акустична сенка од формации (камења и тумори);
 • поместување на камења - тие можат слободно да се движат или да се лепат на ѕидот на меурот.

Големината на жолчното кесе во секој пациент може да варира во голема мера. Во возрасни, нормата е: долга 6-10 см, широка 2-4 см. За деца, норма зависи од возраста: должината на органот се движи од 5,5 до 6,5 см, а ширината е 1,7-2,4 см .

Присуство на камења во ултразвук сликата

Декодирањето на резултатите од ултразвукот ви овозможува да ги дијагностицирате следните болести: акутен и хроничен холециститис, дискинезија на жолчното кесе (нарушување на протокот на жолчката), болест на камења, капки, полипи и тумори. Ако декодирањето вклучува информации за какви било деформации, ова може да укаже на структурни карактеристики или развојни аномалии.

Ултразвукот на жолчното кесе е многу едноставен и популарен дијагностички метод, така што е можно да се изврши таков скенирање во било кој поголем град. Студијата нема никакви несакани ефекти, зема минимум време и не му дава на пациентот никакви непријатности. Цената на ехографијата обично се движи од 1-2 илјади рубли, во зависност од регионот и клиниката.

Сподели го овој напис:

Повратни информации за дијагностичкиот метод

#1 Инна 25.11.2015 18:33 0 # 1 Inna 25.11.2015 18:33
Ефикасност на дијагностиката : многу висока
Болка : само позитивни емоции
Исто така, направив ултразвук на жолчното кесе, јас дури и не требаше да ги положувам тестовите - докторот веднаш утврди дека има стагнација на жолчката и се наведнуваат, а има и болка. Понекогаш излегува дека можете и едноставно да направите ултразвук за да дознаете.
Додајте дијагностички преглед
Ефективноста на постапката (*):
Болка (*):
Да испрати
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.