Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тимус ултразвук

И покрај малата големина на тимусната жлезда игра важна улога во здравјето на детето, педијатарот ќе пропише ултразвучна дијагноза на овој орган ако бебето често се болни за долго време. Зголемувањето на оваа жлезда има негативни последици за детето, лесно се влошува, а честопати страда од респираторни и катарални заболувања.

Како изгледа оваа жлезда, како се нарекува поинаку и за кои функции на детето е одговорно? Ќе зборуваме за индикациите за кои е пропишано ултразвучно скенирање на тимусната жлезда, како да се подготви за тоа, и како се изведува. Покрај тоа, ќе споделуваме вредни информации за тоа кои болести може да открие ултразвучното скенирање на овој орган и што да прави ако детето ја има оваа жлезда.

Која е тимусната жлезда?

Често, мајките на мали деца можат да слушнат поплаки дека бебето е често болно, и поради оваа причина ретко доаѓаат во градинка. Родителите честопати мора да се разболат, што носи одредени непријатности. Во оваа ситуација, лекарите препорачуваат прво да ја испитаат тимусната жлезда, токму таа е одговорна за имунитетот на детето.

Овој орган е многу мал и речиси незабележлив, а кај новороденото тимусот, како тимусната жлезда, исто така се нарекува, тежи само 15 грама. И покрај ова, тимусот е суштинска компонента на ендокриниот систем на телото на детето. Тој ги контролира заштитните функции на многу органи и е одговорен за целосен развој на малиот човек, неговиот униформски раст. Тимусот е директно вклучен во создавањето на имуните бариери кои им помагаат на вашето бебе да се спротивстави на болестите. Тимусната жлезда е одговорен за отфрлање, доколку е потребно, на странски компоненти и ткива и е важен учесник во повеќето метаболички процеси.

Како изгледа оваа жлезда и зошто има такво фенси име? Тимусот е сив со розови нијанси, меки во текстура и лопасти. Расте со својот сопственик, достигнувајќи максимална тежина до 37 грама за време на пубертетот на детето. Во новороденото бебе, должината на тимусната жлезда не надминува 5 см, а кај зрели млади мажи или девојчиња, тоа е 16 см. По врвот на развојот, тимусот постепено се намалува и изгледа како дел од масното ткиво во старост, минималната тежина на староста ќе биде околу 6 грама. Од сиво-розева, овој орган постепено се претвора во жолтеникаво. Тимусот се наоѓа во горните гради. Такво интересно име на железо се должи на неговата оригинална форма, која наликува на истоимената садови.

Која е целта на тимусниот ултразвук?

Во првите години на животот, органите на еден мал човек учат да работат само како добро координиран механизам, работата на тимусната жлезда исто така не е секогаш совршено воспоставена. До неодамна оваа жлезда може да се испита само со помош на Х-зраци, чии зраци јасно им штетат на здравјето на децата. Ултразвучната дијагностика стана повеќе бениген метод за скенирање на тимусот, овој метод дава точни резултати, не предизвикува болка за бебето и му штети на кревкото тело.

Главниот знак на нарушувања во тимусната жлезда е зголемување на неговата големина, што може да се види само со ултразвук. Болеста во која брзото растење на железо го добило името на тимомегалија. Ако тимусната жлезда не работи во целост, заштитните функции на телото се намалуваат, имунитетот се ослабува. Во оваа ситуација, бебето лесно се зарази со вирусни болести во градинката или во други јавни места, кога е во контакт со врсници и возрасни. И најнеобичниот нос и кашлица може да бидат придружени со треска, алергиски реакции или дури и варење.

Тимус Локација

Индикации за ултразвук

Педијатарот веднаш ќе го испрати детето во просторијата за ултразвук за да ја провери големината на тимусот, ако бебето ги има следниве предупредувачки знаци:

 1. Ако детето почесто страда од настинки, бројот на поединечни "боледувања" надминува 10 годишно.
 2. Кога бебето, откако страдаше од благи форми на заразни болести, почнува да боли потешка - пневмонија , синузитис или бронхитис со различна тежина.
 3. Ако бебето од раѓање е подложно на силни манифестации на алергиски реакции, честопати страда со коприва , поллиноза и е склони кон бронхијална астма .
 4. Во оние случаи кога дури и со правилна исхрана, детето страда од дијатеза и осип на кожата.
 5. Ако на градите на бебето јачината на садовите е јасно и јасно дефинирана.
 6. Тимусот ултразвук е исто така пропишан кога е откриено зголемување на големината на лимфните јазли.
 7. Неопходно е да се испита овој орган ако детето, без очигледна причина, честопати има температура од 37,5 C. Вредно е да се земе предвид дека за новороденче до една година оваа температура може да биде норма, особено во моментите на игри и физичка активност.
 8. Итно е да се оди на ултразвук, ако бебето е во изобилство, се дише многу.
 9. Во такви ситуации, кога на следниот состанок, лекарот ќе најде повреда на срцевиот ритам.

Кои болести можат да детектираат тимусен ултразвук?

Многу е важно да се следат нормалните параметри на ова тело во првата година од животот на детето. Статистичките податоци покажуваат дека на постара возраст, тимомегалијата е полесна за лекување, додека за новороденче, може да предизвика ненадејна смрт на доенчиња. Тоа е причината зошто во повеќето развиени земји ултразвучно скенирање на тимусот е апсолутно сите бебиња, па дури и здрави. Тимусот ултразвук, исто така, може да открие вродени абнормалности на овој орган кои бараат итен третман.

Како е ултразвучно скенирање на тимусната жлезда?

И покрај фактот што ултразвучниот скенирање на овој орган стана обичен истражувачки, како што му е доделен на секое новороденче, тоа не е многу лесно да се спроведе. Тимусот е многу мал и се наоѓа зад коската на градната коска, така што неговата визуелизација е тешка. Самата процедура не се разликува од конвенционалниот ултразвук. Детето е лишено од половината, специјален гел се нанесува на градите, а сензорот со висока фреквенција се движи низ градите. Ако бебето не се претворило 2 години, тогаш за време на постапката лежи на каучот или седи на скутот на родителот, ако е сторено, стои на нозе.

Тимус скенирање

Оваа постапка може да се изврши во секое време назначена од страна на лекарот, таа не бара посебна обука. Единственото нешто што мајката треба да направи е да го облекуваат детето во удобна облека, а исто така треба да ја знаете точната тежина на малиот пациент. Исто така е подобро да се земе мала крпа или салфетки со постапката, тие можат да го отстранат вишокот гел по скенирањето. Главната задача на мајката или таткото е да се обезбеди мир на децата за време на скенирањето.

Дешифрирање на резултатите од скенирањето

Проучувањето на структурата на тимусната жлезда кај децата е можно со помош на цела низа попречни скенирања, вака се одредува ширината на органот. Останатите параметри може да се најдат со употреба на надолжната студија. И дијагностичарот и локалниот педијатар можат да го дешифрираат резултатот и да ги пријават резултатите од студијата. Вреди да се знае дека во нормалната тежина на тимусната жлезда кај децата не треба да надминува 0,3% од вкупната телесна тежина. Доколку овој индикатор е значително надминат, потребна е итна консултација со ендокринологот .

Дали е можно да се испита овој орган на други начини?

Како што забележавме порано, пред неколку децении, студијата за состојбата на овој орган кај децата беше спроведена со помош на Х-зраци. И покрај фактот дека, во споредба со стариот начин, ултразвукот не им штети на децата, Х-зраците даваат подетални резултати. Сама по себе, оваа ултразвучна процедура е комплицирана од малата возраст на пациентот. Потребата да легнете неколку минути без движење изгледа како вистинска казна за многу деца. Бидејќи големината на тимусната жлезда е многу мала, потребен е посебен сензор со висока фреквентна фреквенција за скенирање. Покрај малата големина на испитуваниот орган, постапката е комплицирана поради неговата локација зад коските на градите.

Ако резултатите од ултразвучното скенирање на тимусната жлезда кај децата се контроверзни или степенот на болеста е во сомнеж, ендокринологот може да пропише дополнителни дијагностички методи за детето. Ултразвукот е добар како примарен начин на проучување на состојбата на тимусната жлезда, но не е способен да дава комплетна слика. Заедно со него често се користат методи за безбедност на децата - скенирање на срцето и ЕКГ, помагаат да се препознаат вродени развојни патологии кај децата, а исто така помагаат во контролата на крвниот притисок. Ако ги користите сите овие методи за деца во агрегат, дијагнозата ќе биде направена брзо и прецизно. Ако големината на жлездата е многу повисока од нормалната, можеби ќе треба да го скенирате ретроперитонеалниот простор и другите внатрешни органи. Меѓу лабораториските тестови во овој случај, општите анализи на крвта , како и урината , ќе бидат релевантни, во некои случаи ќе биде неопходно да се донира крв за биохемија .

Заедно со скенирањето на тимусот кај децата се користи ЕКГ.

Што треба да направат родителите ако детето има зголемена тимусна жлезда?

Ако во текот на студијата се открило дека оваа жлезда има зголемена големина, а квалификуван лекар направил дијагноза на тимомегалија, тогаш родителите треба правилно да го организираат животот на своето бебе. Ако детето не е уште шест години, тогаш специјалниот третман може да не биде неопходен ако индикаторите не се разликуваат многу од нормата. Ако се следат сите инструкции на лекарите, оваа болест најчесто исчезнува до моментот кога бебето е 6 години.

Тимегали има три степени на сериозност. Првиот, а повеќе ги предупредува родителите за можна опасност и ве потсетува, тогаш треба да обрнете посебно внимание на подобрување на здравјето на телото на детето. Со вториот степен на оваа болест, на бебето не му е дозволено да посетува јавни места и установи за згрижување на деца, да се вакцинираат навреме и да играат активни игри. Ако детето има најтешки, третини степени, тогаш болеста може да има сериозни компликации. Критичен сооднос е третиот степен на болеста и возраста на бебето постаро од 6 години. Во таква ситуација, имунитетот е ослабен кај децата, надбубрежните жлезди може да бидат засегнати. Ако лекарот го дијагностицира бебето со тимус-адренална инсуфициенција, тогаш детето треба итно да се стави во болница. Во најтешките ситуации, кога медицинскиот третман е неефикасен, детето може да препорача хируршка интервенција.

Без оглед на тоа кој степен на болеста е откриен кај дете, родителите треба да направат имунограм за кратко време, тоа ќе овозможи да се определи дијагнозата. Ако детето е постаро од 6 години, тој не може без правилна корекција на неговиот имунолошки статус. Се состои во употребата на неопходните лекови по одредени курсеви, што ги зема лекарот. Ако тимусната жлезда е зголемена, родителите мора да сторат сé, така што болеста нема негативни последици за детето. За да го направите ова, можете да ги следите овие препораки:

 1. Мама и тато треба да бидат повеќе внимателни на исхраната на бебето, со покачена тимус, подобро е целосно да се елиминира белиот шеќер од храната на бебето.
 2. За деца кои страдаат од болести на тимусот, станува неопходно да се јаде екстракт од ликер. Во корените на Тасев биле специјални супстанции кои полека ги стимулираат човековите надбубрежни жлезди, кои, пак, ќе им помогнат на жлездата постепено да се намалува во големина.
 3. Таквите деца итно треба да превенираат настинки, особено во пролет и есен. За да се спречи инфекција со вирусни болести во периодот на егзацербација на настинки, можете да користите оксолинска маст. Доколку е потребно, лекарот може да препише лекови кои го зајакнуваат имунолошкиот систем.

Сподели го овој напис:

Додајте дијагностички преглед
Ефективноста на постапката (*):
Болка (*):
Да испрати
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.