Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ултразвук на крвните садови

Ултразвукот на екстремитетите садови е еден од најмодерните, безбедни и информативни начини за проучување на состојбата на садовите на рацете и нозете. Ултразвучниот бран може да ги покаже садовите во графичка форма која ви овозможува да ги дијагностицирате различните васкуларни заболувања. Во оваа статија ќе разговараме за тоа како се спроведува оваа постапка, дали е потребна посебна прелиминарна подготовка, кога е наведена, и кои болести може да се дијагностицира.

Како е ултразвук на садовите на рацете и нозете?

Анализа на протокот на крв во екстремитетите е можно поради способноста на ултразвучниот бран да се рефлектира од оние обликувани честички на крв кои се во движење. Овој вид на визуелизација се нарекува доплерометрија, на друг начин доплерографија. Истражувачката процедура изгледа вака.

Пред скенирање, лекарот применува мала количина на специјален гел на испитаната површина на кожата, со што ќе се елиминира воздушниот јаз помеѓу сензорот и човечкото тело. Ако овој гел не се користи, сигналот ќе биде многу послаб, а сликата на екранот е нејасна и неразбирлива.

 1. Прво, лекарот ги испитува садовите во подлогата, додека екстремитетот е во свиткана состојба.
 2. Следниот чекор: ако постапката се изведува на ногата, тогаш пациентот се бара да заземе вертикална положба, ако е на раката, тогаш тоа ќе биде доволно за да го одвоиш.
 3. За секој пациент, лекарот рачно избира различна фреквенција на ултразвучниот бран, може да варира зависно од тоа колку длабоко се наоѓаат садовите.
 4. Фреквенцијата на ултразвук, исто така, зависи од тоа колку длабоко се потребни деталите, најчесто фреквенцијата се движи од 6 до 12 мегахерци.
 5. Многу длабоки и плитки вени се испитуваат со користење на специјален сензор за ниска фреквенција.

Подготовка за постапката

Овој тип на скенирање не бара посебна подготовка од пациентот, тој може да ја посети ултразвучната соба на кој било ден. Обично насоката ја пропишува лекарот кој го посетува, му дава на дијагностицираната потребна количина на информации за спроведување на детална студија. Најчесто, исто така е наведена прелиминарна дијагноза, и оние области на кои треба да се посвети поголемо внимание. Единственото нешто што еден човек треба да го направи пред ултразвукот на садовите на долните екстремитети, како и горните, е да се избере удобна облека што ќе ви овозможи лесно да ја отворите потребната кожа на вашата рака или нога. Во студијата на горните екстремитети се препорачува да се отстрани целиот накит. На приемот со вас треба да се земе пелена и салфетки, кои може да ги отстрани остатоците од гелот од кожата.

Кога е ултразвук на рацете или нозете?

Одлуката за потребата од таква постапка ја носи лекарот кој присуствува, може да биде терапевт , трауматолог или ортопед . Индикации за ултразвук на крвните садови на долните екстремитети, како и рацете ќе бидат:

Ултразвук на крвните садови
 • Дијабетес мелитус во почетна фаза или во хронична форма.
 • Зголемен крвен притисок , особено ако е придружен со главоболки и влошување на општото добро.
 • Ако одење е болно или кога се движат горните екстремитети, пациентот почувствува непријатност.
 • Во случаи кога пациентот се жали на ноќни болки во зглобовите на горните екстремитети или во нозете. Ова е особено точно за постарите, во случаи кога болката се смирува кога ги спуштате нозете или рацете од креветот.
 • Со силен вишок на телесна тежина, дебелината.
 • Ако пациентот пуши многу и подолго време.
 • Доколку биле извршени операции на горните или долните екстремитети.
 • Во случаи кога едно лице има висок крвен холестерол.

Често индикациите за таквата постапка можеби не се сомневањата на лекарот за одредена болест, туку жалбите на пациентот. Ултрасонографијата на садовите на долните екстремитети е пропишана кога се појавуваат следните предупредувачки знаци:

 • Нозете излегуваат многу, особено во попладневните часови.
 • Постои силна проширена вени , што не само што ќе ги забележи лекарот.
 • Ноќе, нозе грч или грчеви.
 • Во случаи каде, за време на бременоста, на нозете, болките во нозете и болката се појавија проширени вени.
 • Постојат акутни болки, придружени со треска.
 • Кожата на нозете одеднаш ја промени бојата.
 • Постојат трофични чиреви на екстремитетите.

Интерпретација на резултатите од ултразвучниот преглед на екстремитетите

Спроведување на процедурата за ултразвук на крвните садови

Ако сте биле скенирани во обична соба за испитување на ултразвук, тогаш ќе ви биде даден заклучок за состојбата на вашите садови, кои вие нема да можете сами да ги разберете. Во овој случај, треба да го контактирате вашиот лекар за декодирање. Тој не само што ќе ги оценува ултразвучните индикатори, туку и ќе ги поврзе со податоците за испитување и лабораториски тестови. Само после тоа ќе ви биде дадена конечна дијагноза и ќе ви биде препишан соодветен третман. Во случаи кога ултразвук на садовите на долните екстремитети или раце ќе се спроведе директно од страна на васкуларниот хирург или флебологот , преписот на резултатите од скенирањето ќе се изврши веднаш по постапката и дијагнозата ќе се изврши веднаш. Евалуацијата на протокот на крв во крвните садови се спроведува според следниве показатели:

 • Највисока брзина на крвниот проток регистрирана во систолата.
 • Минималната брзина на протокот на крв, која се евидентира во дијастолата.
 • Васкуларен отпор.
 • Индекс на пулсација.
 • Дебелината на ѕидовите на садот: внатрешна и средна.

Контраиндикации за ултразвук на екстремитетите

Постојат многу верзии на лекари за опасностите од ултразвук, но никој од нив не е докажан. Затоа, безбедно може да се каже дека овој метод е безбеден, ултразвучно испитување на горните екстремитети и нозете со соодветно сведочење на лекар може да се изврши дури и за деца и за бремени жени. Но, вреди да се одбие постапката ако пациентот има:

 • Изгореници на рацете или нозете.
 • Инфективни болести или воспалителни процеси се развиваат во телото.
 • Постојат кожни болести во форма на осип или иритација.
 • Во планираното место на студијата има рани или чирови.
 • Остри напади на астма или крварење.

Кои болести може да открие ултразвук на екстремитетите и нивните садови?

Ако ултразвук на долните екстремитети или раце се изведува веднаш во случај на симптоми на анксиозност, тогаш болеста ќе биде многу полесно да се излекува. Со помош на ултразвучно скенирање на садовите на нозете и рацете, овие болести може да се идентификуваат:

 • Васкуларната тромбоза се карактеризира со нарушен нормален проток на крв, додека нозете или рацете болка и болка.
 • Ендартеритис - заболени мали крвни садови, кои се карактеризираат со појава на гуски на кожата на екстремитетите.
 • Варикозни вени.
 • Атеросклероза на садови .

Сподели го овој напис:

Додајте дијагностички преглед
Ефективноста на постапката (*):
Болка (*):
Да испрати
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.