Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ултразвук на садовите за глава и вратот

Апсолутно сите органи на човечкото тело имаат потреба од постојано непречено снабдување со крв, дури и најмало нарушување на протокот на крвта може да предизвика сериозни патологии. Особено важно е правилно циркулацијата на крвта за човечкиот мозок, проблемите може да се идентификуваат во оваа област со помош на ултразвук на садовите за главата и вратот. Ќе споделуваме информации за ситуациите во кои се користи, како да се подготвиме за овој тип на истражување, дали има контраиндикации и какви болести може да открие.

Карактеристики на ултразвучно скенирање на крвните садови на вратот и главата

Ултразвукот на садовите на вратот, како и човечката глава, е една од најмодерните, точни и едноставни за употреба методи за дијагностицирање на нарушувања на крвниот проток во овие делови на телото. Со тоа, можете да дознаете колку се здрави вените и артериите на меките ткива, во каква состојба е артерискиот прстен и ја проценува состојбата на лимфните јазли. Постапката не бара посебна подготовка, само треба да се откажете од кафе и алкохол неколку дена пред него. По добивањето на резултатот од студијата, ќе треба да контактирате со тесен специјалист, тој ќе го изврши декодирањето. Во текот на постапката, ултразвучни бранови се зафатени од сензорот, кој ја пренесува сликата на екранот. Најновите иновации на машини за ултразвук овозможуваат не само да ги видат, туку и да ги слушаат звуците на протокот на крв.

Ултразвучниот преглед на крвните садови на вратот и главата ќе покаже:

 1. Тоа го покажува степенот на проодност на индивидуалниот брод.
 2. Ултразвукот на вратот, како и главата може да ја испита сообразноста на траекторијата и брзината на протокот на крв во нормала.
 3. Го мери дијаметарот на луменот на садот и неговата локација во дебелината на меките ткива.
 4. Тоа го појаснува присуството или отсуството на формации во луменот.
 5. Анализира состојбата на меките ткива кои се наоѓаат во близина на артериите и вените.

И покрај широк спектар на можности, ултразвукот на вратот во некои случаи не е во состојба да обезбеди објективни податоци. На пример, тоа не го покажува садот по целата должина, не помага да се знае причината за опструкција на садот, не може да се скенираат интракранијалните артерии и вени.

Во кои случаи е пропишана оваа постапка?

Ултрасонографијата на садовите на вратот, како и главата може да се врши во планиран или вонреден режим. Циркулаторните нарушувања на мозокот се многу опасни за здравјето на луѓето. Ако не направите дијагноза на време и не ја одберете вистинската терапија, тогаш може да се појават сериозни болести, од кои најопасен е мозочниот удар . Само со помош на ултразвук на садовите на главата и вратот можеме да најдеме дефект во работата на органите кои предизвикуваат глад на кислород во мозокот. Голем број индикации во кои лекарот ќе ве испрати на ваков ултразвучен скенирање:

 1. Оние кои постојано се соочуваат со болка во цервикалниот дел, а за време на движењата може да се слушне кризата.
 2. Луѓето кои претходно биле дијагностицирани со остеохондроза на вратот .
 3. Лица кои долго пушат многу.
 4. Граѓани кои страдаат од различни форми на дијабетес , особено зависни од инсулин.
 5. За оние кои имаат историја на срцев удар или мозочен удар, дури и ако тие не влијаат на здравствената состојба.
 6. Луѓето кои страдаат од висок крвен притисок .
 7. Секој кој претрпел дури и најмала повреда на вратот.
 8. Доколку во крвта се откриени високи нивоа на холестерол или триглицериди.
 9. Луѓе кои имаат изразена пулсираност во областа на меките ткива на вратот.
 10. Ако на рецепцијата докторот дознал дека пациентот има значајна разлика во притисокот врз различни раце.

Горенаведените се случаи кога дефинитивно вреди да се посети просторијата за ултразвук, но постојат суптилни симптоми на кои луѓето се навикнуваат. Сепак, тие исто така може да бидат претходници на проблеми со протокот на крв, затоа, за такви симптоми се индицира ултразвук на садовите на врат:

 1. Ако главоболката периодично боли, мигрените страдаат.
 2. Во утринските часови веднаш по будењето, главата изгледа неподносливо тешка.
 3. Човекот стана отсутен ум и заборава основни работи.
 4. Ако често се чувствувате вртоглавица, но нема чувство на преголема работа и глад.
 5. Во тој случај, ако екстремитетите од време на време се чини дека се вткаени и не го почитуваат сопственикот.
 6. Имаше важни звуци во ушите.
 7. Видот почна да опаѓа многу, и пред очите светла трепкаат или летаат.
 8. Ако од непознати причини, лицето почнало да спие лошо, а вообичаените лекови за несоницата не штедат.
Ултразвукот на садовите на врат е индициран за мигрена

Ултразвук на лимфните јазли на вратот е пропишан во такви случаи:

 1. Ако постојат сомневања за патологијата на лимфните јазли.
 2. Во тој случај, ако биле претходно откриени воспалителни болести на лимфните јазли.
 3. Ако постои сомневање за лимфом.
 4. Личност која страда од туберкулоза , сифилис , лепра.
 5. Лекарот има сомневања за заболување на Сесари или формирање на лимфосарком.

Повеќето заболувања на лимфните јазли во рана фаза можат да бидат асимптоматски, ултразвукот ги покажува само лезиите на патологиите, но не може да ја испита нивната природа. Затоа, во воспалителни или инфективни процеси на лимфните јазли, покрај ултразвукот на самите врат, секогаш се пропишува биопсија.

Како да се спроведе таква студија за деца?

Ултразвук на садовите на вратот и главата може да се врши на дете, дури и на бебе. Оваа студија е задолжително пропишана за секое дете кое доживеало тешко раѓање на дете или патолошка бременост на мајката. Особеноста на ултразвукот на првите месеци од животот е дека сите штури на черепот сè уште не се зголемија заедно на главата, има извори. Поради ова, лекарот може да спроведе целосна студија за мозокот и соседните меки ткива.

Како да се интерпретираат резултатите од ултразвук на крвните садови на главата и вратот

Интерпретацијата на резултатите може да се изврши и од лекарот што присуствува и од ултразвучниот дијагностичар. Дезодирачкиот ултразвук вклучува проценка на сите добиени показатели во агрегатот. За време на декодирањето може да се детектираат проблеми како што се стеноза, притисок, нарушувања на протокот на крв. Многу е важно дека декодирањето се врши од страна на добар специјалист, само после тоа можете да направите точна дијагноза.

Сподели го овој напис:

Додајте дијагностички преглед
Ефективноста на постапката (*):
Болка (*):
Да испрати
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.