Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ултразвучно испитување на простатата (ултрасонографија)

Проучувањето на внатрешните органи кои користат ултразвучни бранови веќе долго време се користат во сите области на медицината, а урологијата не е исклучок. Ултразвукот на простатата денес се прави на речиси секој човек кој доаѓа кај урологот, бидејќи со негова помош лекарот може да забележи развој на дури мали патологии во структурата на простатата и веднаш да почне да ги третира.

Општ опис на студијата

Простатата (или простатата) е непарентен орган на машкото тело, лоциран малку под мочниот меур, чијшто канали на екскретрација се отвораат во уретрата. Таа произведува специфична тајна што ги разредува сперматозоидите, го одржува нивото на половите хормони и хипофизните хормони нормални и ги затвора каналите на екскреторниот мочен меур за време на ерекцијата (делува како вентил). Под нормални услови, неговата работа останува речиси незабележлива, но под дејство на бројни специфични причини (на пример, нездрав начин на живот или воспалителен процес во телото) може да ја промени формата, големината и дури и тежината, а овие промени може да се детектираат само за време на ултразвук.

Ултразвучниот преглед на простатата (или ултрасонографијата) е неинвазивен метод за испитување на простатата, кој се базира на скенирање на органот со високофреквентни ултразвучни бранови и потоа добивање на нејзината слика на екранот во реално време. Постојат два начини да се спроведе:

  • трансабдоминален;
  • трансректален

Ретко се прави трансабдоминален ултразвук на простатата, бидејќи овој дијагностички метод не му дава на лекарот целосна слика на органот поради големата растојание помеѓу перитонеалниот ѕид и простатата (се смета дека е скрининг, односно ако по однесувањето на докторот има некои прашања во врска со здравјето на човекот, прави истражување на ректален начин). Речиси е невозможно точно да се одреди тежината и големината на органот за време на трансабдоминалниот преглед.

Транректалната студија ви овозможува да добиете детална слика за простатата, така што се смета за посигурна, но мажите го третираат негативно, бидејќи постапката вклучува ректално внесување на сензорот во ректумот, што им дава на пациентите морален и физички непријатност.

Индикации за ултразвук

Во модерните времиња, лекарите ги советуваат мажите да направат ултразвук на простатата за профилакса (неколку пати годишно), но постои листа на клучните индикации за постапката, која вклучува:

Понекогаш е направен ултразвук на простатата ако лекарот забележи какви било абнормалности во анализата на спермата или крвта, а процедурата се препорачува кај мажи кои страдаат од импотенција.

Како да се подготвите за постапката?

Информации за тоа како да се подготват за ултразвучно скенирање на простатата е многу важно бидејќи точноста на резултатите од трансректалното и трансабдоминалното испитување зависи од тоа.

Трансабдоминален ултразвук

Трансабдоминален простата ултразвук

Трансабдоминалниот ултразвук на простатата се прави преку перитонеалниот ѕид до целосниот мочен меур на пациентот, па пред да се изврши (1,5 часа), човекот треба да пие литар вода без гас. Пополнетиот мочен меур ја извршува улогата на "акустичен прозорец" и му помага на докторот да добие попрецизна слика на жлездата. Пред постапката, човекот се соблекува и лежи на грб. Испитот трае 10-15 минути. Методот не предизвикува непријатност.

Ректален ултразвук

Трансректален ултразвук на простатата

Трансректалниот ултразвук на простатата вклучува внесување на сензор за ултразвучен бран во ректумот до длабочина од 5-7 см, така што подготовката за постапката треба да биде потемелна. Не е потребно да се пополни мочниот меур пред да се изврши, но 6 часа пред испитувањето, човекот треба да направи клизма (1,5 литри), со што ќе се исчисти ректумот од изметот. Исто така, лекарите препорачуваат неколку дена пред ректалниот ултразвук на простатата да седат на диета која ја исклучува употребата на мешунките, слатките, газирани пијалоци, масното месо и лебот. За време на ректалниот ултразвук, пациентот лежи на левата страна, процедурата трае 15-20 минути.

Резултати за декодирање

Дешифрирањето на резултатите од ултразвучниот преглед на простатата е лекар кој ја извел процедурата или уролог . Специјалистот ја проценува големината на телото, неговата тежина (норма е 22-27 грама), ја испитува состојбата на семиналните везикули, ги идентификува јазлите (доколку ги има, лекарот внимателно ја мери нивната големина при декрипција, бидејќи според овој параметар тој може да ја одреди природата на јазолот) цисти или патолошки процеси. Нормално, големината на простатата кај мажите не треба да надминува 25 cm 3 , ако големината на органот е поголема, лекарот може да се сомнева во развојот на аденома (хиперплазија) на простатата. Покрај големината на простатата, при декодирање, лекарот, исто така, привлекува внимание на ширината, должината и дебелината на органот. Ако толкувањето на резултатите покажало дека не се сите индикатори нормални, тогаш на пациентот може да му се доделат голем број дополнителни испитувања потребни за да се направи точна дијагноза или да се побијат резултатите од ултразвукот.

Денес, ултразвукот на простатата е главната дијагностичка метода за повеќето уролошки болести. Студијата е апсолутно безбедна за човечкото тело, нема контраиндикации и несакани ефекти.

Сподели го овој напис:

Додајте дијагностички преглед
Ефективноста на постапката (*):
Болка (*):
Да испрати
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.