Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ултразвук на карличните органи

Ултразвукот на карлицата кај жените денес е една од најмодерните и безопасни дијагностички методи во гинекологијата и акушерството. Може да даде јасна слика за состојбата на органите на овој дел од телото, помага да се идентификуваат разни патологии на време и да се потврди фактот на бременоста. Овој метод е неопходен за планирање и раѓање деца. Какви видови на ултразвук на карличните органи, како да се спроведе постапката, и како правилно да се подготви за тоа - ќе кажам во нашата статија. Ќе знаете на кој ден од циклусот и колку пати во текот на раѓањето треба да направите скенирање, а исто така да разберете како се дешифрираат резултатите.

Индикации за оваа постапка:

 1. Ултразвукот на карличните органи е пропишан кога се поставува прашањето дали девојката е бремена.
 2. Ако постојат претпоставки за развојот на патологии во фетусот.
 3. Во случај да се развијат воспалителни процеси во карлицата.
 4. Ако породувањето или абортусот предизвика компликации.
 5. Кога има конгенитални или стекнати патологии и аномалии на органите на женскиот репродуктивен систем.
 6. Ако лекарот има загриженост во врска со појавата на рак.
 7. Во случај на нередовна менструација.
 8. Доколку претходно биле откриени хронични болести на матката, јајниците или додатоците.
 9. Ултразвукот на карлицата кај жените бара брз третман ако девојчето има матката крварење кое не е поврзано со менструацијата.
 10. Немојте без ултразвук на карличните органи и во случај да се појави болка во овој дел од телото.

Што може да се види при скенирање на карлицата?

Што покажува во педијатрискиот ултразвук во повеќето случаи? Најчесто овој метод се користи за дијагностички цели, но исто така е информативен и за следење на гинеколошки заболувања. Ултразвукот на карличните органи кај жените е во состојба да открие болести на урогениталниот систем. За време на скенирањето, се испитуваат следниве органи: матката, јајниците, додатоците и ткивата лоцирани меѓу нив. Параметрите кои ја карактеризираат состојбата на вагината, грлото на матката, уретрата се исто така снимени. За дијагностичар, важноста на структурата, локацијата и големината на органите.

Како да се подготвите за оваа процедура?

Овој истражувачки метод вклучува три различни начини: трансвагинален, трансабдоминален, трансректален. Во зависност од специфичниот тип на студија, можете да се подготвите за постапката на различни начини.

Трансабдоминален метод

Овој тип на ултразвучно скенирање се прави најчесто, може да се примени на девици, за разлика од трансвагиналниот метод. За да се подготви за скенирање, ултразвучно испитување на карличните органи треба да изврши неколку процедури:

 1. Неколку дена пред ултразвучното скенирање потребно е да се напуштат производите кои предизвикуваат акумулација на гас во цревата, бидејќи ја нарушува визуелизацијата.
 2. Неколку часа пред скенирањето, подобро е да не одите во тоалетот, бидејќи целосниот мочен меур може малку да ги подигне цревата, ослободувајќи ги органите на малата карлица за гледање.
 3. Ако не сакате да издржите потреба неколку часа, тогаш можете да пиете неколку чаши вода само еден час пред ултразвукот.

Овој тип на истражување не треба да се спроведува веднаш по гастроскопијата , бидејќи визуелизацијата ќе биде значително попречена, бидејќи гасовите се акумулираат во цревата по оваа постапка.

Трансвагинален начин

Овој метод е контраиндициран за девици и бремени жени за долги периоди. При спроведување, се користи специјален рамен и издолжен сензор, кој се вметнува во вагината. Пред постапката, тие секогаш носат кондом за еднократна употреба. Овој тип на скенирање се смета за попрецизен и детален, подобро и побрзо е да се идентификува патологијата. Во овој случај не е потребна посебна подготовка за ултразвук на карличните органи, овој тип на скенирање може да се изврши и на целосниот и на празниот мочен меур. Единственото нешто што треба да се направи пред да замине во болница е да се спроведе стандардна серија хигиенски процедури.

Трансвагинален ултразвук на карличните органи

Трансректален ултразвук

Пред ултразвук на карличните органи со овој метод, мора да направите чиста клизма, ако се појави потреба, може да се примени неколку пати на ден. Ако пациентот е поради некоја причина принуден да се откаже од употребата на клизма, тогаш можете да го замените со специјални лекови.

Кога треба да направите ултразвук?

Без оглед на тоа кој метод ви е назначен од страна на лекар, исто така е важно на кој ден од циклусот паѓа датумот на постапката. Во бременоста, ова прашање не е релевантно, но ако девојката не е бремена, тогаш е подобро да се избере тој ден од циклусот за ултразвук, кога нејзиниот период е штотуку завршен. Најдоброто се смета за 5-8 дневен циклус. Ако целта на студијата е да се "фати" овулацијата, тогаш е избран средниот ден на циклусот, кога фоликулите се веќе зголемени. Во случај на вонредна состојба, кога крварењето се отворило или има остра болка, не е важно на кој ден од циклусот да се спроведе студијата, тогаш е неопходна непосредна дијагноза.

Ултразвучно скенирање за време на бременоста

Состојбата на карличните органи игра важна улога во носењето на фетусот, поради што нема бременост без употреба на ултразвук. Во најраните термини, може да се користи трансвагинален сензор, тој е во состојба да ги потврди со точност фактот на бременоста во првите денови од доцнењето. И покрај фактот дека овој метод е најточен, опасно е да се користи во подоцнежните периоди, вметнувањето на сензорот во вагината може да предизвика закана од спонтан абортус или предвремено раѓање. За време на вториот и третиот триместар се применува стандарден ултразвук преку абдоминалниот ѕид. Овозможува не само да се процени колку матката и грлото на матката се во согласност со нормата, туку и да се следи колку хармонично детето се развива. Во нормалниот тек на бременоста обично се пропишуваат три рутински ултразвуци:

 • 5-6 недели - ако има ембрион во матката, евентната бременост е исклучена. Ова е најраното време кога можете да го поправите срцевиот ритам на фетусот.
 • 10-12 недела - скрининг на фетусот.
 • 18-23 недела - стави прелиминарен датум на испорака.
 • 32-34 недела - истражување на тема подготвеност за породување на фетусот и грлото на матката.

Како е транскрипт на ултразвукот?

Откако сте го добиле склучувањето на ултразвучно скенирање во вашите раце, време е да се свртиме кон локалниот гинеколог , тој ќе ги дешифрира податоците за вас. Делумно дешифрирање на податоците може да се направи дури и за време на постапката, на пример, една бремена жена може да го каже пол на бебето. Ако зборуваме за жена која не е бремена, тогаш нормално, карличните органи треба да изгледаат вака:

 1. Матка има мазни и добро дефинирани контури, малку се отклонува напред, ѕидовите имаат униформа структура. Ендометријалната дебелина е индивидуален параметар кој зависи од близината на денот на овулацијата.
 2. Должината на грлото на матката е околу 4 см, таа е униформа во структурата, а каналот во дијаметар има големина не повеќе од 3 мм.
 3. Здравиот јајник ги има следните параметри: ширина 25 mm, должина 30 mm, дебелина 15 mm. Ако скенирањето е направено во средината на еден циклус, тогаш зголемениот фоликул може да се најде на јајниците кога е целосно зрел, настанува овулација и ќе биде возможно оплодување.

Сподели го овој напис:

Додајте дијагностички преглед
Ефективноста на постапката (*):
Болка (*):
Да испрати
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.