Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ултразвук на мекото ткиво

Ултразвучно испитување или како што инаку се нарекува ултразвучно меко ткиво е еден од најинформативните методи за дијагностицирање на различни патолошки форми на човечкото тело. Овој тип ултразвучен скенирање се користи за проверка на здравјето на вратот, лицето, стомакот и други делови од телото. Како е студијата на меките ткива, кои важни карактеристики на оваа процедура, како треба да бидат специјално подготвени за тоа, кои болести може да ги открие - овие и други прашања ќе најдете одговори во овој член.

Општи карактеристики на ултразвучно скенирање на мекото ткиво

Ултразвукот на меките ткива најчесто му се препишува на пациентот од страна на хирург со цел да се дијагностицираат патолошките формации кои можат да се појават само во меките ткива: хемангиом , липома и други. Мекото ткиво во овој случај значи кожа и поткожни поврзувања на телото, масното ткиво, зглобовите, лимфните јазли и разните мускули. Во текот на постапката, лекарот е заинтересиран за големината на одредена ткивна формација, тој, исто така, ја испитува неговата структура и проверува дали е во согласност со нормата. Содржината на формацијата е исто така важна, како и волуменот на синовијалната течност што треба да биде во зглобот. Ако туморите се дијагностицираат во кој било дел од телото, тогаш се испитува неговата природа, брзината на протокот на крв во неа, се проверува за малигнитет.

Подготовка за вршење ултразвучен преглед на меките ткива

Без оглед на тоа дали се врши скенирање на вратот, долниот дел на нозете, бутот или било кој друг дел од телото, на пациентот не му е потребна специјална обука. Тој нема да мора да умре од глад, како што е случај со ултразвук на органите за варење, или пијат големи количини на течност кога станува збор за проучување на здравјето на карличните органи. Единственото нешто што се бара од пациентот е да се стави на удобна и пространа облека, од која лесно можете да го ослободите посакуваниот дел од телото. Дополнително, ако неколку дена пред оваа процедура, учествувавте во зрачењето со Х-зраци, тогаш информирајте го докторот кој врши ултразвук на меките ткива. Факт е дека супстанциите акумулирани во телото за време на Х-зраците остануваат околу пет дена и можат да ја нарушат сликата на екранот на мониторот.

Индикации за скенирање на мекото ткиво

Ако хирургот пропишува ултразвук на мекото ткиво, тогаш тој е заинтересиран за состојбата на органите кои имаат хронични заболувања. Во овој случај, периодичната дијагноза е многу важна за да се следи динамиката на болеста и да се поправи, доколку е потребно, програмата за лекување. Ако пациентот нема историја на заболувања, тогаш индикацијата за ултразвук на вратот, долниот дел на нозете или мекото ткиво на друг орган може да биде сомневање за патолошка неоплазма. Значи, индикациите за постапката може да бидат како што следува:

 1. Ако некое лице има долго време или повторно се појави образование во форма на тумор на меките ткива, тие вклучуваат: хондрома, хемангиома, хигрома, атерома , липома и други.
 2. Директната индикација за изведување на ултразвук на меките ткива е појавата на апсцес, или на друг начин затворен апсцес.
 3. Веднаш назначен скенирање на вратот, лицето или долниот дел на ногата, ако постои сомневање за формирање на целулитис, кој се карактеризира со истури гноен процес во ткивата.
 4. Трауматологот, исто така, може да насочи ултразвук на мекото ткиво ако хематом се појавува кај лицето по силна повреда, екстензивна празнина која се полни со крв. Најчесто, хематом се изведува со ултразвук на долниот дел на ногата или бутот.
 5. Ако има ревматски заболувања или други болести на сврзното ткиво на телото.
 6. Ултразвук скенирања често се препишуваат за лимфостаза.
 7. Овој метод се користи за следење на состојбата на органи по интра-артикуларни операции.
 8. Се јавува во случаи кога миозитисот на мускулното ткиво е откриен.
 9. Тоа е најинформираниот метод за истражување на хернија и следење на текот на нивниот постоперативен третман.

Кога се пропишува студија за ултразвук на меките ткива, особено е важно лекарот што присуствува точно да ја нагласи локализацијата на патолошката формација, така што дијагностичарот сигурно знае дека има ултразвук на вратот или бедрото. Ова ќе заштеди време, бидејќи сензорот ќе биде насочен токму на болната точка.

Како се изведува оваа процедура?

Без оглед на тоа кое тело се испитува, редоследот на активностите ќе биде како што следува:

 1. Пациентот отстранува парче облека, изложување на потребниот дел од телото.
 2. Лекарот му помага на пациентот да ја земе најудобната положба на каучот.
 3. Ултрасоничен сензор со висока резолуција е инсталиран преку одреден орган или дел од телото, кој е претходно подмачкан со посебен гел.
 4. Сликата што се рефлектира од површината на внатрешните ткива се пренесува на екранот.

Во текот на постапката, пациентот не почувствува непријатност и непријатност, се чувствува само малку студено од гелот, како и лесен притисок врз сензорот на одреден дел од телото. Овој дијагностички метод се смета за безбеден и нема контраиндикации. Доколку е потребно, може да се користи неограничен број пати, на пример, ако е неопходно дневно следење на состојбата на пустуларните формации. Ултразвукот на меките ткива е дозволен за бебиња и новороденчиња, како и бремени жени.

Ултразвукот на мекото ткиво е дозволен за мали деца.

Сорти на ултразвучно скенирање на меките ткива

Нормално, речиси сите меки ткива на човечкото тело изгледаат исто, имаат иста густина и слични карактеристики. Ултразвукот може да покаже патолошки промени во меките делови на телото многу појасно и подетално од другите видови на истражување. Со овој метод, можете да ги препознаете најмалите фокуси на патологијата, кои ќе бидат прикажани на екранот со промена на сигналот. Најчесто, ултразвучно скенирање на меките ткива на таквите органи:

 1. Ултразвукот на вратот е во состојба да препознае воспалителни болести, да покаже колку е погодената област. Ваквата студија обично се пропишува во случај ако во областа на вратот, сомнителни формации во облик на фоки, конуси или нодули се плеткаат. Исто така, во текот на оваа студија, значително внимание се посветува на состојбата на каротидните артерии, се испитува големината на тироидната жлезда. Тоа е важно за дијагностичарот и начинот на кој изгледаат душникот и околните мускули, вклучувајќи ги и југуларните вени. Во текот на постапката, лекарот го прашува пациентот да ја навали главата настрана.
 2. Скенирање на фацијални ткива обично се пропишува ако овој дел од телото е повреден. Во овој случај, задачата на лекарот е да ја процени големината и состојбата на хематомот. Исто така, испитување на лицето се изведува ако постојат чиреви или други формации, или пломби.
 3. Ултразвучниот преглед на абдоменот ќе помогне да се идентификуваат бенигни и малигни тумори, исто така, овој метод ќе помогне да се процени состојбата на лимфните јазли во овој дел од телото.
 4. Преглед на колкот е пропишан ако овој дел е повреден. Лекарот исто така ќе го испрати пациентот во просторијата за ултразвук ако се сомнева дека во овој дел од телото може да се појави патолошка формација. Ако некое лице имал хернија од колкот во историјата, тогаш ултразвукот може да се користи за следење на нејзиниот третман. Истиот метод се користи за да се разјасни дијагнозата пред операциите и да се процени состојбата на органите по нив.
 5. Ултразвук на долниот дел од ногата, лекарот ја оценува состојбата на лигаментите и тетивите, го привлекува вниманието на појавата на нервите. Овој вид на скенирање се однесува во случаи на сериозни повреди на глуждот, а особено ако се појавиле сомневања за раскинување на тетивите. Ултразвукот ќе помогне да се идентификуваат тумори во областите на сврзното ткиво, како и цистите на Бејкер, кои се полни со течност за зглобовите. Можно е да се следи формирањето на раст на коските во петалната област. И со сложени фрактури помага да се открие како правилно и брзо се обновуваат ткивата.
 6. Рачното скенирање се користи за дијагностицирање на заптивките во зглобовите и венските тумори. Индикации за назначувањето може да послужат како поплаки на пациентот за периодична болка во рацете. Ако екстремитетот е повреден, тогаш со помош на ултразвучно скенирање се проверува интегритетот на споите и ткивата.

Сподели го овој напис:

Додајте дијагностички преглед
Ефективноста на постапката (*):
Болка (*):
Да испрати
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.