Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ултразвучен скротум

Дијагнозата на уролошки болести и патологии кај мажите често вклучува ултразвук на додатоците и органите на скротумот. За овој дел од телото, овој метод на истражување е неопходен, бидејќи карактеристиките на локацијата на скротумот создаваат потешкотии во проучувањето на неговото здравје. Колку често на човекот треба да се спроведе таква постапка, за какво сведоштво е назначено и како се спроведува - прочитајте во презентираната статија. Исто така, ќе ви кажеме дали е потребна посебна обука пред овој скенирање и како да се декриптираат неговите резултати.

Кои се предностите на скенирањето на ултразвук скротумот?

Скротумот се наоѓа под машкиот генитален орган, вклучува и разни школки, приврзоци, тестиси и дел од сперматичниот мозок. Ултразвучниот скротум или сонографија е скенирање на овој дел од телото со користење на ултразвук, така што лекарот може да ја процени внатрешната состојба на ткивата и органите. Во прилог на овој начин да се разбере колку се конзистентни сите показатели може да биде, лекарот за време на личен преглед на пациентот, како и преку палпација. Ултразвук метод има свои предности:

 1. Без да предизвика штетен ефект врз човечкото тело, дава точни и детални резултати за состојбата на скротумот и неговите органи.
 2. Ултразвукот на скротумот ви овозможува да истражуваат не само структурата на ткивата и големината на одделни органи, туку и да ги проценат карактеристиките на протокот на крв во овој дел од телото.
 3. Ова е неинвазивен начин за истражување.

Со сите свои предности, овој метод исто така има и еден значаен недостаток - не е секогаш во можност да ги види туморите, па дури и посигурно да препознаат дали се бенигни или малигни. Затоа оваа дијагностичка опција е примарна мерка за проучување на состојбата на машките генитални органи. Помага да се утврди присуството или отсуството на патолошки процеси и формации во скротумот, доколку е потребно, по ултразвукот на скротумните органи, урологот ќе закаже повеќе дополнителни студии.

Во кои случаи е пропишана оваа постапка?

Уролог, во ретки случаи хирург, може да му ја додели оваа студија на маж. Ако сте биле испратени во ултразвучна соба, најверојатно, лекарот стана сомнителен за болестите на машките генитални органи. Доколку е потребно, докторот може дополнително да нареди скенирање на садовите на овој дел од телото. Ако се сомневате на тестикуларна торзија, допплерографијата е дополнително пропишана. Значи, на кои индикации им е доделен ултразвучен скенирање на скротумот?

 1. Ако на човекот веќе му е дијагностицирана машка неплодност , или има проблеми со зачнување на дете, но дијагнозата сè уште не вреди.
 2. Истражувањата се неопходни кога додатоците и тестисите се зголемени.
 3. Во ситуации кога претставникот на посилниот пол не е во можност да постигне ерекција.
 4. Кога скротумот е отечен и болен.
 5. Доколку докторот има сомневање за воспаление на скротумот, меѓу кои може да биде или орхит , како и епидидимитис и оркиепидидимитис.
 6. Ултразвук на скротумот треба да се направи веднаш, ако има повреда на неговите органи, се појави хематом или повреда.
 7. Во случај кога на тестисите или во близина на нив постоеле тумори или сомнителни формации.
 8. Ултразвукот често се препишува кај адолесценти кои доживуваат рано или доцно пубертет.
 9. Ако читањето на спермата предизвика прашања.
 10. Ретко, но ултразвукот сеуште е пропишан за воспаление на лимфните јазли, што може да укаже на болести на машките генитални органи.
 11. Лекарот се сомнева во појавата на варикоцела .
 12. Често овој тип на дијагноза се користи за следење на напредокот на хроничните болести на машкиот репродуктивен систем, разни тумори и инфекции.
 13. Ако некој има еден или двата тестиси.
 14. Постојат болести на ендокриниот систем.
 15. Ако има загриженост дека ингвинална хернија може делумно да влезе во скротумот.
 16. Ултразвукот на овој дел од телото се изведува по уролошки операции.
Varicocele

Како да се подготвите за овој скенирање?

Ултразвукот на скротумот не бара посебни подготвителни процедури, ако зборуваме за возрасни. Ако студиите ги спроведува дете, тој мора да биде морално подготвен, и ќе се објасни дека нема да му наштети. Многу деца се сомневаат во процедурите и испитите во овој дел од телото. На возрасните и на децата им треба само еден комплекс на хигиенски процедури пред ултразвучно скенирање.

Како е направено ова истражување?

Скроталниот ултразвук треба да се изведува со квалификувано возење со помош на високо-фреквентен трансдуцирач. Пациентот може да лежи на грбот или на негова страна, пред испитувањето кожата на скротумот се намалува со посебен гел. Тогаш лекарот ќе го води сензорот по овој дел од телото, пациентот нема да чувствува болка и непријатност. Ако сите параметри се точни, тогаш скенирањето нема да трае повеќе од 15 минути. Но, ако лекарот се сомнева во патолошки процеси, постапката може да трае и до половина час. Во овој случај, веднаш од просторијата за ултразвук можете да бидете испратени на вашиот лекар, понекогаш дури и безболните процеси можат да имаат ризик за здравјето на репродуктивниот систем на човекот.

Како да се дешифрираат резултатите од ултразвук?

Обично лекарот може да ви каже за присуството на патологии во овој дел од телото, дури и за време на ултразвукот, но само присутните уролог може да даде подетално толкување на резултатите. Како треба да изгледа на екранот здрав скротум? Тој претставува ехогенско ткиво, има неколку слоеви со различна густина и дебелина. Кога се скенираат, се испитуваат двете предни и задни површини. За лекарот, големината и обликот на тестисите се важни, како и нивната хомогена структура. Треба да се забележи дека кај децата густината на ткиво е многу помала овде, таа само ќе се врати во нормала во адолесценцијата. Секој тестис има свој додаток, кој може да се подели на телото, главата и опашката. Сперматичниот мозок обично вклучува: артерии и вени, vas deferens, лимфни садови и нервни завршетоци.

Кои болести може да се појават кај даден ултразвук?

Веќе во текот на постапката, искусен дијагностичар може да направи прелиминарна дијагноза, која ќе биде потврдена од страна на уролог по дополнително истражување. Децата често дијагностицираат такви патологии:

 1. Вродена капка од една или две тестиси. Исто така, хидроцелата, како што ја нарекуваат и оваа болест, може да се стекне за време на воспалителни процеси.
 2. Кај мали деца, може да се открие болест како хипогонадизам, се карактеризира со мал број на андрогени и недостаток на гаметогенеза. Во здрава личност, телото самостојно ја создава потребната стапка на овие компоненти.
 3. Често, кај новородените момчиња, еден тестис не може да се спушти во скротумот, ова не е патологија, туку е развојна карактеристика што не бара лекување до одредена возраст.
 4. Може да се открие калкулација.
 5. Во текот на студијата беа откриени различни тумори и фокуси на воспаление.
 6. Ретко, кај децата може да се дијагностицира тестикуларна циста.
Хидроцела

Резултатите од ултразвукот на скротумот може да укажуваат на присуство на разни болести кај возрасните:

 • епидидимитис;
 • хидроцела, како и лимфоцела и хематоцела;
 • апсцес на додатокот;
 • затворени и отворени повреди;
 • додатоци цисти;
 • оток на тестисите;
 • неплодност

Колку е штетно да се направи скротален ултразвук?

И покрај фактот што многумина самоуверено ја декларираат штетата на ултразвучните бранови, ниту една клиничка студија не потврди дека ултразвукот има негативен ефект врз телото на човекот. Во споредба со сличен метод на испитување на органите на скротумот - рентген, ултразвукот е дефинитивно пожнов дијагностички метод, бидејќи не предизвикува штетно зрачење врз ткивата и органите на телото. Затоа можеме да заклучиме дека ултразвучниот скенирање на скротумот може да се смета за еден од најинформативните, точни и брзи методи за дијагностицирање на болестите на машкиот репродуктивен систем. Со тоа, вие не само што може да се идентификуваат различни патологии, болести и повреди, но исто така да дознаете причините за болка во овој дел од телото, проблеми со потенцијата. Исто така, оваа студија е задолжителна за да ги помине сите мажи кои имаат проблеми со зачнување.

Сподели го овој напис:

Додајте дијагностички преглед
Ефективноста на постапката (*):
Болка (*):
Да испрати
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.