Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ултразвук на дојка

Инциденцата на болести на видовите жлезди во последниве години значително се зголеми. Научниците забележуваат дека ракот на дојката води до смрт на 20% од жените на возраст од 40-50 години. Во исто време, статистиките покажуваат дека онкологијата се "станува помлада", бидејќи во последно време ракот на дојката често ги вознемирува жените кои се уште не се вклучени 30. И можно е да се идентификуваат горенаведените болести во рана фаза користејќи ја ултразвучната постапка на градите, која денес Се смета за најчест, достапен и информативен дијагностички метод.

Ултразвучен преглед на млечните жлезди - карактеристики на методот

Ултразвукот е неинвазивен метод за проучување на внатрешните органи, кој се базира на способноста на здрави и патолошки модифицирани ткива на човечкото тело за поинакво одразување на ултразвучните бранови. Користејќи го ултразвукот на млечната жлезда, можно е да се детектираат дифузни промени во ткивото на жлездата, да се види присуството на бенигни или малигни тумори и да се проценат нив. Покрај тоа, ултразвучно испитување на градниот кош покажува внатрешна структура на органот, а во комбинација со Доплеров ефектот (Доплер сонографија), можно е да се процени состојбата на крвните садови кои ја снабдуваат жлездата.

Специјалисти кои се вработени во СЗО веќе неколку децении ги проучуваат ефектите на ултразвук врз човечкото тело, а денес стана познато дека се апсолутно безопасни. Поради оваа причина, ултразвукот на млечните жлезди може да се направи за секого, овој метод на дијагноза нема контраиндикации и несакани ефекти.

Индикации за постапката

Главните индикации за ултразвук на дојката вклучуваат:

  • дијагноза на тумори идентификувани во ткивото на дојката при палпација;
  • присуство на повреда на градите од било која природа (може да предизвика развој на тумор во дојката, па затоа треба да се изврши ултразвучен скенирање што е можно поскоро);
  • гинеколошки заболувања, кои се засноваат на нарушување на функциите на јајниците (на пример, полицистичните јајници може да бидат предизвикани од хиперпродукција на хормон пролактинот во телото, што, пак, може да предизвика формирање на цисти во ткивото на дојката);
  • проценка на состојбата на импланти на градите (без оглед на тоа кој имплант ќе застане во дојката - силикон или солен раствор, ултразвучниот преглед е прикажан да се спроведува најмалку еднаш годишно);
  • знаци на гинекомастија кај мажи.

Во врска со зголемената инциденца на рак на дојка, најдобро е да се направи ултразвук на градите за превенција еднаш годишно (за жени над 40 години, СЗО препорачува градите да се испитуваат двојно почесто).

Како да се подготвите за постапката?

Посебна подготовка за ултразвук на дојката е отсутен, но веднаш пред да биде потребно да се спроведе серија постапки чија цел е чистење на кожата на градите и пазувите. Исхраната е исто така исчезна, па можете да јадете она што го имате претходно.

Фази на менструалниот циклус

Главната работа во подготовката за постапката е внимателно да се разгледа прашањето за тоа кога да се направи ултразвук на млечните жлезди, бидејќи резултатите од испитувањето ќе зависи од кој ден бил направен. Факт е дека градите се хормон-чувствителни орган на женското тело, во кое се случуваат мали структурни промени во различни денови на менструалниот циклус. Помеѓу 7-14 дена од циклусот (фоликуларна фаза), жлездата канали се шират, алвеолите се затвораат, а ткивото станува погусто, а за 16-20 дена (лутеална фаза) се развиваат жлездите, што предизвикува оток на алвеолите. Во нормални услови за ултразвучно испитување на млечните жлезди, цикличните промени во структурата на ткивото се едвај забележливи, но практиката покажува дека испитувањето на градите направено во втората фаза од циклусот поради некоја причина (можеби поради задебелено ткиво на жлездата) дава неточни резултати. Најдобро е да се спроведе испитување на 4-8 ден од циклусот, но неопходно е да се дознае точно кога да се направи ултразвук на коскената жлезда и кој ден е најсоодветен за ова, во канцеларијата на лекарот.

Кај мажите, исто така, нема подготовка за постапката. Истражувањето се спроведува секој ден од неделата, според индикации.

Карактеристики на постапката

Пред ултразвучно испитување на млечните жлезди, од пациентот се бара да се симне на половината и да легне на грбот. Како подготовка, докторот применува гел на кожата на дојката, со што се подобрува спроводливоста на ултразвучните бранови и започнува со испитување на жлездата со посебен сензор и се движи преку површината на кожата за да се испита целиот орган. Сензорот ја пренесува сликата на внатрешниот орган на екранот на компјутерскиот уред, а лекарот врши дијагноза во реално време. Постапката трае 15-20 минути, а резултатот му се дава на пациентот. Дешифрирање на вклучените резултати или специјалист кој го направил ултразвукот, или специјалист за градите .

Ултразвукот е еден од наједноставните и најефикасните методи за дијагностицирање на внатрешните органи, но практиката покажува дека можете да добиете најсигурни резултати од состојбата на дојката преку сеопфатен преглед, кој се состои од клинички тест на крвта, ултразвук на мокарни жлезди и мамографија.

Сподели го овој напис:

Повратни информации за дијагностичкиот метод

#3 Светлана 01.12.2015 09:12 0 # 3 Светлана 01.12.2014 9:12
Ефикасност на дијагностиката : многу висока
Болка : само позитивни емоции
Таков ултразвук еднаш годишно, бидејќи пред 10 години ми беше дадена фиброцистична мастопатија. Постапката е безболна, трае малку време. Верувам дека е неопходно сите жени, без исклучок, од адолесценцијата да се подложат на такво испитување со цел да ги детектираат проблемите со текот на времето, ако се појават.
#2 Анна 29.11.2015 11:42 -1 # 2 Ана 29.11.2015 11:42
Ефикасност на дијагностиката : висока
Болка : само позитивни емоции
Јас направив ултразвук на градите кога ја хранав мојата најмлада ќерка и пронајдов мал грашок во моите гради, што не апсорбираше долго време. Ултразвукот е направено апсолутно безболно и нема непријатни чувства, докторот го става уредот на гел и го води низ градите, мониторот прикажува сè што може да биде во градите. По ултразвучниот преглед, лекарот открил нешто и ме испратил кај онколог. Во центарот за онкологија, тие го направија вториот ултразвук и дознаа дека тоа е фиброаденом, односно бенигнен тумор, земаа пункција од оваа формација и сè беше потврдено. Назначена операција за отстранување на аденоми.
#1 Надя 28.11.2015 09:15 0 # 1 Nadya 28.11.2015 09:15
Ефикасност на дијагностиката : многу висока
Болка : само позитивни емоции
Ултразвукот на дојката треба да се прави редовно, со цел да се избегне исчезнување на сериозна болест, после доењето почувствував образование, направив ултразвук и се покажа дека тоа е fibroadenoma што треба да се отстрани.
Додајте дијагностички преглед
Ефективноста на постапката (*):
Болка (*):
Да испрати
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.